ЄСПЛ критикує Україну за затримання Михайла Чеботаря, яке спровокувало антиромські бунти в Одеській області

Дата: 06 Грудня 2022
A+ A- Підписатися

Європейський суд з прав людини визнав, що Україна порушила права Михайла Чеботаря – ромського хлопця, який перебуває під вартою понад шість років попри серйозні сумніви щодо висунутих проти нього звинувачень. Суд вже виявив деякі порушення, які вказують на недоліки в цій справі.

Про це повідомляє Харківська правозахисна група. 

Фото: Судовий репортер

Відомо, що 27 серпня 2016 року в Лощинівці знайшли тіло восьмирічної Ангеліни Моїсеєнко. Під час огляду місця злочину поліцейські виявили кепку. Собаки привели правоохоронців до сусіда й друга сім’ї загиблої Михайла Чеботаря. Через те що підозрюваний ромського походження, його затримання спричинило погром ромських будинків.

Хлопець одразу заявив про свою невинуватість і не підписав зізнання попри тиск працівників поліції, які здійснювали допит. Тим часом колишній голова Одеської ОДА Михайло Саакашвілі на наступний ранок після вбивства заявив, що вбивцю встановлено.

Захисники Михайла розповідають, що остаточно переконалися в непричетності хлопця до злочину, коли відкрили матеріали справи напередодні передання їх до суду, 27 грудня 2016 року. З’ясувалося, що в одній з експертиз під нігтями жертви не знайшли ДНК Михайла. Натомість виявили ДНК невідомої особи. 

За словами адвоката обвинуваченого Андрія Лещенка, 27 серпня 2016 року, після затримання Чеботаря, правоохоронці двічі його побили в місцевій сільраді та у відділку поліції. На підтвердження цих обставин провели судово-медичну експертизу, яка зафіксувала садна та синці на різних частинах тіла чоловіка, запевнив захисник.

У 2017 році суддя Приморського суду Дмитро Осіїк зобов’язав прокуратуру за цими фактами внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та почати перевірку. Протягом майже чотирьох років справа тричі закривалася. 2 червня 2021 року ДБР поновило розслідування.

Чеботар через свого адвоката подав численні скарги на своє затримання. 10 листопада цього року ЄСПЛ встановив, що Україна порушила права Чеботаря за статтею 3 Європейської конвенції з прав людини (заборона катувань) і статтею 13 (право на ефективний засіб правового захисту в національному органі). Чоловіку присудили 9800 євро відшкодування збитків, а також 250 євро на судові та інші витрати.

Він також скаржився на нелюдські та такі, що принижують гідність, умови в Одеському СІЗО. Його тримали в маленькій камері з чотирма іншими чоловіками, внаслідок чого він заразився відкритою формою туберкульозу. 

“Органи влади не вжили жодних заходів і не провели ефективного розслідування, незважаючи на неодноразові скарги. Суд у Страсбурзі наголосив, що в Україні немає інших ефективних засобів правового захисту, і це давно визначено як системна проблема”, – зазначили в Харківській правозахисній групі.

Українські суди наполегливо відмовляються звільнити Чеботаря з-під варти. Вони виправдовують це лише абстрактними фразами, не наводячи жодних фактичних обставин чи аргументів на користь продовження його тримання під вартою.

Вони ігнорують той факт, що Чеботар має постійне місце проживання, сім’ю і що він раніше не притягувався до кримінальної відповідальності. Було 36 засідань щодо тримання під вартою, щоразу суд автоматично продовжував тримання під вартою з однаковими формулюваннями й навіть з однаковими помилками.

Нагадаємо, що сам Чеботар дав свідчення в Приморському суді Одеси. Так, за його словами, він і його сусід Олександр Матяш, вітчим Ангеліни, були з кількома людьми того вечора. Вони йшли дорогою до сільського бару, коли Матяш сказав, що хоче зайти додому.

Коли вони зайшли в будинок, Ангеліни не було в її ліжку. Матяш розлютився, а коли вона з’явилася, просто вийшовши в туалет, ударив її по голові, і вона впала. Чеботар підняв дівчинку і штовхнув Матіяша, який потім штовхнув його. Чеботар каже, що в цей момент він розвернувся і пішов, оскільки не хотів битися на очах у дитини. Він припускає, що саме тоді втратив кепку, яку потім знайшов поліцейський пес.

Чеботар прибув до бару о першій годині ночі й відтоді був там, усередині чи ззовні, з іншими. Через 20–25 хвилин Матіяш з’явився в іншому одязі та мав сердитий вигляд. Він підійшов до дружини й щось сказав їй, розмахуючи руками. Приблизно за 15 хвилин Матіяш покликав Чеботаря в кут бару. Він дістав викрутку і сказав, що позичив її та забув повернути. Чеботар каже, що просто взяв і поклав собі в кишеню. Потім він повернувся до друзів і сказав, що йде додому.

Насамкінець хлопець сказав суду, що він переконаний, що Матіяш убив дівчинку.

Фото обкладинки: Суспільне Одеса

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: