Як тема євроінтеграції України сприймається напередодні виборів у країнах ЄС: опитування експертів

Дата: 01 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Тема європейської інтеграції України періодично присутня в інформаційному просторі сусідніх країн – Польщі, Чехії та Румунії. Зокрема, питанню розширення ЄС можуть приділяти увагу в межах цьогорічних виборчих кампаній у цих країнах.

Такі результати експертного опитування, яке Український кризовий медіацентр провів у межах проєкту “Європейська інтеграція України та вибори в країнах ЄС. Інформаційний аспект”.

Джерело: ALT

Український кризовий медіацентр (УКМЦ) провів опитування, у якому взяли участь понад 115 журналістів, науковців, політологів, експертів з інформаційної безпеки з Польщі, Чехії та Румунії. Його проводили методом анкетування з 10 до 20 березня 2025 року.

Метою опитування було визначити, як експертна спільнота Чехії, Польщі та Румунії сприймає тенденції висвітлення європейської інтеграції України в інформаційному просторі їхніх країн.

Результати свідчать, що тема європейської інтеграції України в медіапросторі Польщі, Румунії та Чехії присутня:

  • у Польщі – є постійно (5,3% відповідей), періодично з’являється в медіа залежно від подій (63,2%);
  • у Румунії – є постійно (4,6% відповідей), з’являється в медіа залежно від подій (43,6%);
  • у Чехії – є постійно (14,3% респондентів), частково присутня в медіапросторі (54,3%).

Водночас експерти вважають, що тема євроінтеграції може стати актуальнішою в медіапросторі залежно від перебігу переговорів щодо членства в ЄС.

Більшість респондентів вважає, що тема розширення ЄС та вступу України не отримає суттєвого висвітлення в межах виборчих кампаній у їхніх країнах. 

Інфографіка: УКМЦ

Зокрема, лише 21% польських експертів припускає, що теми, які стосуються євроінтеграції України, отримають суттєве висвітлення та увагу з боку кандидатів у президенти. У Чехії 60% респондентів очікують, що тема європейської інтеграції України буде присутня в порядку денному парламентських виборів залежно від розвитку подій. Водночас 28,6% вважають, що це питання не матиме уваги з боку учасників виборів. 

Експертів сусідніх країн також запитали про присутність у традиційних медіа або соціальних платформах дезінформації, що пов’язана з темою євроінтеграції України. Цілеспрямовані та скоординовані операції з дезінформації щодо питання про вступ України до ЄС у Польщі помічають 39,5% респондентів, у Румунії – 23%, у Чеській Республіці – 25,7%.

Приблизно половина опитаних експертів у кожній з цих країн вважають, що інформаційні операції проти євроінтеграції України мають фрагментарний і періодичний характер. Зокрема, у Польщі – 47,3%, у Румунії – 60%, у Чехії – 42,9%.

Раніше ZMINA писала, що Албанія поділилася з Україною всім своїм досвідом переговорів щодо вступу до ЄС. Зокрема, щодо процесу скринінгу законодавства, який країна проходила у 2023 році.

Нагадаємо, правозахисники з країн Західних Балкан поділилися досвідом євроінтеграції своїх країн на конференції, організованій Центром прав людини ZMINA 21 лютого. За словами директора Дому прав людини в Загребі Івана Новосела, важливо, щоб на ранніх стадіях в Україні почали думати про формування коаліцій між організаціями громадянського суспільства за всіма напрямами та намагалися досягти розуміння, що вступ до ЄС – це час, коли можна досягти більшості позитивних змін у питаннях прав людини.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter