“Вступ до ЄС – це зусилля всього суспільства”: Катарина Матернова розповіла про досвід євроінтеграції на прикладі Словаччини
Посолка ЄС в Україні Катарина Матернова розповіла про уроки, які можуть бути корисні Україні під час вступу до ЄС, з досвіду своєї країни – Словаччини. Зокрема, важливо підтримувати громадянське суспільство.
Про це вона сказала під час конференції “Вступ України до ЄС: вибір зроблено, питання часу”, яка відбулася 1 квітня в Києві, повідомляє кореспондент ZMINA.

На конференції офіційно запустили програму Ukraine2EU, яка спрямована на підтримку євроінтеграційних процесів в Україні за спільної ініціативи ЄС, Данії, Литви та Швеції. Програма передбачає стратегічну та експертну допомогу українським органам, які займаються впровадженням реформ для досягнення членства в ЄС, упродовж трьох років. Фінансування програми становитиме 16,7 млн євро.
Посолка ЄС в Україні Катарина Матернова розповіла про три уроки з досвіду вступу її країни Словаччини до ЄС, які були враховані під час розроблення програми Ukraine2EU для України.
“Коли ми вступали до ЄС, у нас був twinning (форма безпосереднього співробітництва між органами влади країн ЄС та країн-партнерів. – Ред.), коли країни-члени ЄС надсилали своїх експертів, але вони не були взаємопов’язані між собою. Тому ми створили цю програму (Ukraine2EU. – Ред.), щоб мати “сферу” на вищому рівні від уряду, від Верховної Ради, від наших програмних партнерів і всіх, хто дає рекомендації державам у процесі вступу. Ми хочемо, щоб це було інструментом співпраці та керування“, – розповіла вона.
Другий урок, за словами посолки ЄС в Україні, полягає в тому, що вступ до ЄС – це зусилля всього суспільства.
“Річ не в уряді, не лише в ухваленні законів у Раді. Потрібно залучити ширшу групу зацікавлених сторін, тому важливим компонентом програми є підтримка громадянського суспільства, спільноти аналітичних центрів, яка завжди була частиною розроблення політики в цій країні, і це надзвичайно важливо в разі вступу до Європи”, – зазначила Матернова.
Третім важливим пунктом є готовність Єврокомісії до розширення, звернула увагу вона. За словами посолки, коли вона починала працювати в Генеральному директораті з питань розширення та східного сусідства (DGNIR), розширення не було головною темою. Проте зараз ця тема “витає в повітрі” в Брюсселі.
В Україні високий рівень схвалення вступу до Євросоюзу, проте можливі розчарування на тлі складнощів та можливого затримування в процесі перемовин, застерегла Матернова. Тому дуже важливо працювати з українською громадськістю, особливо на тлі дезінформації й неправдивих наративів РФ.
Раніше ZMINA писала, що в Україні розпочала свою роботу Програма Ukraine2EU – це спільна ініціатива ЄС, Данії, Литви та Швеції, спрямована на підтримку євроінтеграційних процесів. Програма надасть підтримку за чотирма напрямами: зміцнення спроможності ключових інституцій, розширення юридичної експертизи, підвищення інституційної спроможності та обізнаності громадян щодо процесу євроінтеграції.
Також ZMINA повідомляла, що Україна отримає від Євросоюзу та кількох країн ЄС 62 млн євро на посилення місцевого самоврядування, розвиток та підготовку громад до євроінтеграції. Програма буде сфокусована на трьох пріоритетах. Зокрема, підсилення місцевого самоврядування та підготовка громад до вступу до ЄС, надання юридичної та політичної експертизи, зміцнення фінансових можливостей громад.