Впродовж 2024 року у світі загинули понад півсотні журналістів, більшість із них – у зонах конфліктів
У 2024 році по всьому світу, виконуючи свої професійні обов’язки, загинули 54 журналісти, з яких 31 – під час висвітлення подій у зонах конфліктів.
Про це йдеться у звіті Міжнародної організації “Репортери без кордонів” (RSF).
Генеральний директор RSF Тібо Брюттен присвятив цьогорічний звіт RSF українській журналістці Вікторії Рощиній, яка загинула 10 жовтня в російському полоні.
“Журналісти не вмирають, їх вбивають; вони не сидять у в’язниці, режими їх ув’язнюють; вони не зникають, їх викрадають. Ці злочини – часто організовані урядами та озброєними групами з повною безкарністю – порушують міжнародне право і дуже часто залишаються безкарними. Ми повинні зрушити справу з мертвої точки, нагадати собі як громадянам, що журналісти вмирають за нас, щоб тримати нас в курсі подій. Ми повинні продовжувати рахувати, називати імена, засуджувати, розслідувати і забезпечувати правосуддя. Фаталізм ніколи не повинен перемагати. Захищати тих, хто нас інформує, означає захищати правду”, – заявив Бруттен.
Зазначається, що звіт за 2024 рік свідчить про тривожне збільшення атак на журналістів у 2024 році, особливо в зонах конфліктів, де зосереджена більша частина вбивств медійників, зафіксованих цьогоріч. Зокрема, 31 з 54 журналістів, убитих за висвітлення подій у зонах конфліктів, – в Іраку, Судані, М’янмі, Україні та в Газі. За даними організації, їх кількість досягла п’ятирічного максимуму (57,4%).
Як стверджують автори звіту, Газа вважається найнебезпечнішим регіоном у світі, де за останні п’ять років вбили найбільшу кількість журналістів під час виконання ними своїх професійних обов’язків. За інформацією RSF, у 2024 році на Сектор Гази припало майже третина журналістів – 16 людей, які загинули через дії ізраїльських збройних сил.
У Палестині за останні пʼять років зафіксували більше загиблих журналістів, ніж у будь-якій іншій країні. За даними “Репортерів без кордонів”, з жовтня 2023 року в країні вбили більш як 145 журналістів, щонайменше 35 з них – під час виконання професійних обов’язків.
Через велику кількість журналістів, загиблих у Пакистані (7) та під час демонстрацій у Бангладеш (5), країни Азії залишаються другим регіоном з найбільшою кількістю загиблих медійників у 2024 році.
Крім того, цьогоріч у світі затримали 550 медійників. За даними звіту RSF у 2024 році відбулося зростання кількості затриманих журналістів на 7,2%. Це значною мірою пов’язано з арештами медійників в Росії (+8) та Ізраїлі (+17).
Майже 100 журналістів досі вважаються зниклими безвісти у 34 країнах світу – понад чверть з них зникли за останні 10 років.
Мексика – країна з найбільшою кількістю зниклих медійників. На неї припадає понад 30% випадків зникнення журналістів.
Чотири нові насильницькі зникнення у 2024 році відбулися в Буркіна-Фасо, Нікарагуа, Росії та Сирії.
У заручниках залишаються 55 журналістів, більшість із них 70% – у Сирії, викрадені терористичною “Ісламською державою”.
Ємен став єдиною країною, де у 2024 році двох нових заручників-журналістів викрали хусити.
Нагадаємо, минулого, 2023 року, у світі загинули 99 журналістів та працівників медіа, більшість з них працювали у Секторі Гази.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що за даними Міжнародної організації “Репортери без кордонів” (RSF), за два роки повномасштабного вторгнення від російської агресії в Україні постраждали понад 100 українських та іноземних журналістів.
Фото обкладинки: ІМІ