Влада Казахстану тисне на лідерів профспілок: у чому їх звинувачують?
Правозахисники з Казахстану закликають владу країни припинити тиск на лідерів незалежних профспілок та звільнити трьох активістів – Ларису Харкову, Ерлана Балтабая та Дмитра Сенявського, двох з яких влада намагається запроторити за ґрати за нібито фінансові махінації.
Лист із проханням припинити тиск та відпустити людей правозахисники пропонують підписати всім охочим на своєму сайті.
У липні в місті Шемкенте відбувся суд над Ларисою Харковою – лідеркою Конфедерації незалежних профспілок 2012 року. Її звинувачували в привласнені п’яти мільйонів тенге, а свідком на засіданні була одна з членкинь організації.
“Під час слідства, яке тривало протягом шести місяців, ми думали, що справа до суду не дійде. Це не пересічна справа, вважаю це замовним злочином, скоєним проти мене і конфедерації. Ми захищаємо права працівників. У Казахстані закривають незалежні профспілки і судять активістів. Усі [висунуті звинувачення] засновані на припущеннях”, – говорила вона під час засідання.
Колеги Харкової стверджували, що обвинувачення слідства не мають нічого спільного з реальністю, а так зване привласнення, яке їй інкримінують, було нічим іншим, як звичайним переказом організаційних коштів на її рахунок. Водночас вони зауважували, що це рішення ухвалювали спільно з лідерами профспілок, що належать до конфедерації.
Через декілька місяців казахські силовики прийшли з обшуками до очільника незалежної профспілки “Гідна праця”, яка також належить до конфедерації, Ералана Балтабая. Його звинуватили в “розкраданні грошей”, при цьому кримінальну справу також порушили за заявою колишнього члена організації.
Балтабай тоді заявляв, що звернення члена профспілки до поліції є неправомірним, а головною метою переслідування назвав припинення роботи організації. Під час обшуку силовики не повідомили, за якою статтею звинувачують чоловіка, а лише зауважили, що проводять слідчі дії.
У листопаді в Казахстані напали на лідера регіонального управління профспілки робітників паливно-енергетичного комплексу Дмитра Сенявського. Група невідомих побила його у власному гаражі, коли він ремонтував машину. Після нападу чоловіка забрали до лікарні з травмами голови та тіла, а також із численними переломами. Пізніше він повідомив, що невідомі погрожували йому по телефону незадовго до нападу.
Правозахисники підкреслюють, що тиск на профспілкові організації почався в країні ще у 2017 році, і закликають звільнити ув’язнених активістів та розслідувати напади.