До парламенту балотується лідер гурту “Сокира Перуна”, який оспівує нацистські ідеї

Дата: 11 Червня 2019
A+ A- Підписатися

У першій двадцятці списку партії “Свобода”, з яким вона йде на парламентські вибори, присутній лідер гурту “Сокира Перуна” Арсеній Білодуб, у текстах пісень якого, зокрема, пропагують расизм та антисемітизм. 

Як зазначили в пресслужбі ВО “Свобода”, до списку партії також увійшли представники “Національного корпусу”, “Правого сектору”, “Державницької ініціативи Яроша”, ОУН та Конгресу українських націоналістів. 

Білодуб (справжнє прізвище Клімачов) – лідер українського рок-гурту “Сокира Перуна”, відомого текстами своїх пісень. Правозахисники неодноразово наголошували, що в основі творчості гурту лежать людиноненависницькі ідеї тоталітаризму, расизму і культу насильства.

Помічник Адольфа Гітлера, ти пройшов свій шлях до кінця. 
Відчинилась Брама Вальхалли, щоб прийняти дух борця! 
Ми ніколи тебе не забудемо і не зрадимо пам’ять твою! 

Поруч з нами, завжди поруч з нами,
Рудольф Гесс (один з керівників Третього рейху. – Ред.) – допомога і сила в боях!
Час RaHoWa, прийде час RaHoWa.
І ми закінчимо твою справу в бою!

Текст пісні гурту “17 серпня”, присвяченої дню народження Гесса 

Експерти Української Гельсінської спілки з прав людини докладно аналізували тексти гурту на предмет порушення українського законодавства та знайшли в них “публічні заклики до погромів, що загрожують громадському порядку, а також виготовлення матеріалів такого змісту”, “умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності” та багато іншого. 

Білодуб роздає автографи дітям під час виступу в таборі, організованому “Азовом” у 2016 році

Проте гурт відомий не лише своєю творчістю. Так, за інформацією медіа, у 2002 році ексударник “Сокири” Дмитро Волков був учасником погрому синагоги в Києві. Але останні новини зі згадкою про “Сокиру Перуна”, пов’язані з відкриттям поліцією справи за використання нацистської символіки під час концерту гурту в київському нічному клубі минулого року. 

Тоді журналісти видання “Заборона” опублікували репортаж з концерту, на який оперативно звернули увагу правоохоронці, що моніторили соціальні мережі. 

Експерт Центру прав людини ZMINA В’ячеслав Ліхачов стверджує, що з урахуванням трендів поточної виборчої кампанії, сам по собі факт появи в першій двадцятці списку кандидатів ВО “Свобода” Арсенія Клімачова не викликає подиву.

“Правда, шанувальників творчості Клімачова не так багато, як поціновувачів музики Святослава Вакарчука або яскравих шоу Михайла Поплавського. Але й у “Свободи” небагато шансів подолати електоральний бар’єр. Однак у вузьких колах Білодуб – особистість легендарна, а його група “Сокира Перуна” – найвідоміший представник української наці-скінхед музичної сцени. Власне музична складова творчості Клімачова для нього самого вторинна, а в офіційній біографії на сайті “Правого сектору” колектив “Сокира Перуна” названий “пропагандистським угрупованням”. Це визначення ідеально відображає суть діяльності групи”, – наголошує він. 

Ліхачов погоджується з експертами УГСПЛ, що тексти гурту можна впевнено охарактеризувати як пропаганду неонацизму і расової ненависті, а також додає – у творчості Клімачова гітлерівський нацизм набуває позитивних характеристик.

“Расизм – найбільш характерна для наці-скінхедів форма ненависті, природним чином посідає найбільш важливе місце в текстах “Сокири Перуна”: “Чорні мавпи усюди”, “Мультирасове безглуздя робить справу”, “Вайт пауер скінхедз, в бій за білу расу!”, “Білої раси солдат під прапором перемоги” – такі пасажі щедро розсипані по текстах. Слідом іде антисемітизм: “Жиди роблять з тебе раба”, стверджує Клімачов. Як і багато сучасних шанувальників Третього рейху при цьому він заперечує Голокост, називаючи його “сіоністської брехнею”: “Бездоказний наклеп зробив з тебе вівцю, іграшку в жидівських руках!”

Експерт підкреслює, що потрапляння Білодуба до Верховної Ради малоймовірне, адже в об’єднаних націоналістів мало шансів подолати електоральний бар’єр:

“Швидше за все, українцям не доведеться червоніти через народного депутата – відвертого неонациста, расиста й антисеміта. Однак сам факт того, що подібні погляди не є перешкодою для того, щоб потрапити в список кандидатів від націонал-радикальної партії, по-своєму показовий. Широке коло виборців ніколи не чули пісень “Сокири Перуна”, а отже, навряд чи можуть оцінити ступінь дикості ідеології політичної сили, яка взяла його у свій список кандидатів”.

Перші два місця в списку націоналістів посідають Олег Тягнибок та Андрій Білецький, відомі своїми расистськими заявами 

Водночас Ліхачов нагадує, що в оприлюдненому списку націоналістів достатньо політиків, які також відомі своїми расистськими та антисемітськими заявами:

“Володіючи хорошою політичною пам’яттю, не складно згадати заклик номера першого (Олега Тягнибока. – Ред.) в списку одягати автомат на шию і боротися з жидвою та іншою нечистю. Висловлювання другої людини (Андрій Білецький. – Ред.) в списку про останній хрестовий похід священної білої раси проти очолюваного семітами недолюдства менш відомі, але теж особливої таємниці не становлять. І в цих випадках мова йде не про епатажні пісні ексцентричного маргінального музиканта, а про артикульовані цілком серйозні політичні тексти партійних лідерів. І Тягнибок, і навіть Білецький останніми роками собі такого публічно не дозволяють. Але і жодних заяв про зміну поглядів, а тим більше вибачень громадськість від них не дочекалася”.

Наостанок Ліхачов додає, що в українському суспільстві досі недостатньо уваги приділяється політичній репутації громадських діячів, зокрема висловам, які б поставили хрест на кар’єрі будь-якого європейського політика. 

“Такі заяви в Україні не сприймаються як щось дійсно важливе і значуще. Це, звичайно, стосується не тільки расизму і ксенофобії. Українське суспільство поблажливо ставиться і до фінансової неохайності, і до інших політичних “грішків”. Звісно ж, більш пильна увага і серйозне ставлення суспільства до того, що говорять і роблять публічні люди, може не тільки унеможливити ситуацію включення в список кандидатів у депутати відвертих расистів і неонацистів, але і в цілому очищенню політики”, – підсумовує експерт. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter