Верховний суд Британії вирішив, що трансгендерних жінок не можна вважати жінками

Дата: 17 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Британський Верховний суд постановив, що в законі про рівність поняття “жінка” та “стать” означають саме біологічну стать, а не гендерну ідентичність. Таким чином, трансгендерні жінки не входять до цього визначення – навіть якщо мають офіційні документи про трансперехід.

Про це пишуть видання Guardian, The Times та BBC.

Фото: The Times

Таке рішення стало перемогою для шотландської феміністичної організації For Women Scotland. Її співзасновниця Сьюзан Сміт заявила, що суд нарешті підтвердив те, у що вони вірили давно: що право на захист за ознакою статі мають саме біологічні жінки. За її словами, завдяки цьому жінки почуватимуться в безпеці у просторах, створених спеціально для них.

Цей вердикт – результат багаторічної суперечки між організацією For Women Scotland та шотландським урядом. Раніше два місцеві суди не погодилися з тим, що визначення “жінка” має стосуватися лише біологічної статі, але тепер Верховний суд скасував їхнє рішення. Документ з ухвалою займає 88 сторінок.

Судді одноголосно вирішили, що трансжінки не можуть вважатися жінками відповідно до Закону про рівність 2010 року. На думку суду, якщо трактувати стать не як біологічну, а як засвідчену документом, це призводить до суперечностей і знижує рівень захисту, зокрема для лесбійок. Наприклад, трансжінка, яка має потяг до жінок, у такому разі вважалася б лесбійкою – що створює плутанину в жіночих просторах.

За словами заступника голови суду лорда Ходжа, таке тлумачення вплине на політику щодо статі в медицині, армії, спорті, а також у роздягальнях, гуртожитках та інших місцях, призначених лише для жінок. Водночас трансгендерні жінки, як і раніше, матимуть право на рівну оплату праці та в окремих ситуаціях зможуть вимагати, щоб до них ставилися як до жінок.

Письменниця Джоан Роулінг позитивно відреагувала на це рішення. Вона заявила, що пишається знайомством з активістками організації For Women Scotland.

Натомість правозахисні організації й активісти трансспільноти назвали рішення суду небезпечним. В Amnesty International UK заявили, що це може мати серйозні наслідки для транслюдей. Але водночас нагадали: транслюди, як і раніше, захищені від дискримінації відповідно до закону про рівність.

Трансгендерні активісти попереджали, що справа може підірвати їхній правовий захист у питаннях, пов’язаних з транспереходом.

Це рішення стало ще одним етапом у затяжній дискусії про права транслюдей і жінок. Раніше в Британії викликали резонанс два випадки: коли трансгендерного ґвалтівника Айлу Брайсон тимчасово помістили до жіночої в’язниці, а також через конфлікт у NHS Fife – там медсестра виступила проти того, щоб трансгендерний лікар користувався жіночою роздягальнею. У самій службі охорони здоров’я пообіцяли уважно вивчити рішення суду.

Судді також звернули увагу, що використання юридично засвідченої статі, а не біологічної, створює проблеми для організацій, які працюють виключно з жінками, а також для благодійних структур, освітніх установ, військових і громадського сектору. На їхню думку, це підтверджує, що таке трактування є хибним.

Нагадаємо, що торік авторка серії книжок про Гаррі Поттера Джоан Роулінг потрапила у чергову трансфобну та антисемітську суперечку. Вона поставила під сумнів те, що трансгендерні люди були пріоритетною ціллю нацистів під час Голокосту.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter