Важливо пам’ятати, що протягом століть роми стикалися з дискримінацією, маргіналізацією та переслідуванням – ромська діячка Юлія Кондур
8 квітня, у понеділок, ромські діячі, активісти та представники владних структур і громадських організацій зібралися на круглому столі “Міжнародний день ромів: єдність та стійкість в умовах війни”. Зокрема, вони відзначили, що ромська спільнота є невіддільною частиною українського суспільства, особливо в такі складні часи, як війни, коли потрібні єдність та взаємна підтримка.
Про це пише Укрінформ.
“Сьогодні ми зібралися тут, щоб відзначити Міжнародний день ромів, що символізує єдність, культуру та історію ромського народу. Цей день є важливим нагадуванням про внесок ромів у глобальну та національну культурну спадщину. Особливо тут, в Україні, де ромська спільнота є невід’ємною частиною нашого суспільства. Сьогодні, коли Україна переживає надзвичайно складні часи, ми особливо згадуємо про потребу єдності, взаємопідтримки”, – зазначила очільниця Ромського жіночого фонду “Чіріклі” Юлія Кондур.
За її словами, українцям слід памʼятати про історичні виклики, з якими стикалися роми протягом століть. Йдеться, зокрема, про дискримінацію, маргіналізацію та переслідування.
“Навіть сьогодні, попри прогрес у правах людини, багато членів ромської спільноти продовжують зіштовхуватися з перешкодами та нерівністю. Наша мета з вами не лише відзначити культуру, різноманітність, але й активно працювати над тим, щоб розбудовувати суспільство, в якому кожен, незалежно від етнічної приналежності, може почуватися впевненим і безпечно. Правозахист, освіта та інтеграція є ключовим аспектом нашої спільної роботи, наш шлях до того суспільства”, – підкреслила ромська діячка.
Заступник голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Ігор Лоссовський зазначив, що ромський напрям є одним з пріоритетів.
“Окрім ромського напрямку, в нас пріоритет – реформування законодавства у сфері національних меншин, і третій пріоритет – це корінні народи України. Ви бачите, що держава в нашій особі надає велике значенням ромам, ромській національній меншині, виділяючи її з інших національних меншин України, яких теж достатньо багато. За переписом населення 2001 року, їх близько 130”, – наголосив він.
Нагадаємо, що з початком повномасштабної війни значна частина жителів Запорізької області, зокрема й роми, вимушена була переїхати до обласного центру. Наразі багато ромських родин і досі залишається в прифронтовому місті. Частина з цих людей не хоче їхати далі, оскільки побоюється зіткнутися з неприйняттям та дискримінацією, інші ж чекають на звільнення їхніх населених пунктів та завершення війни.
Читайте також: Соціальна ізоляція, ігнорування потреб та множинна дискримінація: з чим стикаються українські роми, рятуючись від війни