В Україні з’являється “швидка” правова допомога – експертка

Дата: 13 Листопада 2017
A+ A- Підписатися

В Україні з’явилися перші “параюристи” або “громадські радники”. Це – люди, які не мають професійної юридичної освіти, але пройшли спеціальне навчання, щоб допомагати громадам у найбільш поширених правових питаннях.

Про це в колонці на “Українській правді” пише Ольга Гальченко, волонтерка та координаторка програмної ініціативи “Права людини і правосуддя” фонду.

Мережа таких активістів може допомогти багатьом людям подолати правову неосвіченість – насамперед, найбільш уразливим членам суспільства та мешканцям віддалених громад, зауважує вона.

“Параюристи – інститут “швидкої” правової допомоги в громадах. Якщо парамедик надає швидку невідкладну медичну допомогу, то, подібно до цього, параюрист надає першу допомогу у вигляді правових консультацій, інформації та перенаправлення”, – пише Ольга Гальченко.

На оголошення першої хвилі набору громадських радників відгукнулося 450 кандидатів з різних регіонів України, з яких для навчання обрали 30 осіб, йдеться в колонці. Одразу після завершення навчання перші сертифіковані параюристи розпочнуть свою роботу у 14 областях України.

Такий інститут потрібен, тому що багато громад не мають вільного доступу до юристів чи адвокатів, а єдиної моделі надання первинної правової допомоги у віддалених громадах не існує. Окрім того, українці не довіряють правовій системі й звикли вирішувати правові проблеми в обхід законів, зазначає Ольга Гальченко.

Також є фінансовий чинник, що обмежує людей, яким необхідна юридична допомога. Адже дуже часто, окрім гонорару за консультацію, клієнтам необхідно ще сплатити за проїзд до районного центру, де приймають юристи чи адвокати. 

“Виїзні прийоми в деяких населених пунктах організовують Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги та бюро правової допомоги. Також з мешканцями сільських районів працюють громадські організації, які допомагають розібратись у правових питаннях. Окрім цього, існують онлайн послуги. Усі ці інструменти розширюють доступ до правосуддя там, де немає юристів та адвокатів, але вони не покривають повністю попит і потреби мешканців”, – пише Гальченко.

Створення інституту громадських радників ініціювали та підтримують Міжнародний фонд “Відродження”, Координаційний центр за надання правової допомоги та Мережа правового розвитку та інші правозахисні організації.

Адреси бюро правової допомоги у регіонах України.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter