Нацгвардії хочуть дозволити бити невинних людей – аналіз законопроекту

Дата: 06 Вересня 2017
A+ A- Підписатися

Запропонований на розгляд профільного комітету Верховної Ради законопроект № 6556  “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правових засад діяльності Національної гвардії України” містить загрози правам людини і суперечить Конституції України.

Про це йдеться у відкритому зверненні правозахисної коаліції “Ні – поліцейській державі!” до членів Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності.

Автори звернення звертають увагу, що законопроект пропонує  наділити Національну гвардію України фактично поліцейськими повноваженнями з охорони громадського порядку. В той час як зараз Національна гвардія виконує лише допоміжну для Національної поліції функцію.

Крім того, за деякими пунктами пропонується наділити Нацгвардію навіть більшим обсягом повноважень з охорони громадського порядку, ніж є в Національної поліції.

Зокрема, пропонується, щоб під час мирних зібрань Національна гвардія мала можливість застосовувати силу не лише щодо правопорушників, а й у випадку, коли учасники зібрань “скорочують мінімальну безпечну відстань” між ними. Причому цю відстань мають визначати самі нацгвардійці.

Як вважають правозахисники, ухвалення цієї норми потенційно призведе до численних зловживань. Крім цього, ця норма руйнує один з основних принципів Адміністративного законодавства, який вказує, що примус має використовуватись саме на осіб, що вчинюють протиправні дії.

За законопроектом також пропонується передати МВС частину функцій Міноборони з управління Національною гвардією під час протидії тероризму і виконання бойових завдань в зоні бойових дій.

Згідно з текстом, МВС має визначати порядок ліквідації збройного конфлікту та відсічі збройній агресії проти України, припинення збройних конфліктів та збройних провокацій на державному кордоні України. Враховуючи той факт, що загальне координування АТО здійснює Міноборони та Генштаб, передача функцій управління Національною гвардією до МВС призведе до розбалансованості та хаосу під час протидії незаконним російським та проросійським збройним формуванням в зоні проведення АТО.

Водночас автори звернення зазначають, що частина норм законопроекту є доцільними та можуть бути реалізовані або у вигляді окремого законопроекту, або після доопрацювання законопроекту № 6556 до розгляду в першому читанні.

“На підставі вищевикладеного, наполягаємо на необхідності повернення законопроекту № 6556 на доопрацювання авторам”, – закликають правозахисники.

Підтримку такій позиції щодо №6556 висловила і Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська.

Омбудсман вважає,  що ухвалення законопроекту несе в собі серйозні ризики порушення прав і свобод  людини.

“Ні – поліцейській державі!” – правозахисна коаліція таких українських організацій, як ХОГО “Молодіжна правозахисна група – Харків” (МПГ-Харків), ГО “Правозахисна ініціатива” (ПІ), ГО “Тернопільська правозахисна група” (ТПГ), ВМГО “Фундація регіональних ініціатив” (ФРІ), ХОФ “Громадська альтернатива” та ГО “Агенція розвитку громадянського суспільства” (АРГС).

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter