В Україні зросла компенсація за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю

Дата: 06 Січня 2025
A+ A- Підписатися

У 2025 році роботодавці отримуватимуть більшу компенсацію за облаштування безбар’єрних середовищ для працівників з інвалідністю.

Про це нагадали в Дніпропетровській обласній службі зайнятості.

Ілюстраційне зображення. Андрій, який був вимушений разом із дружиною у 2022 році виїхати з Дніпра через війну, знайшов роботу в Латвії на заводі, де облаштовано робоче місце для людини з інвалідністю. Фото: edf-feph.org

Компенсації виплачують за витрати роботодавця на придбання спеціальних меблів, устаткування та допоміжних пристроїв, що роблять робочі місця доступнішим для тих, хто має інвалідність. Йдеться про суму:

  • до 120 тисяч гривень – за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю І групи (15 мінімальних заробітних плат);
  • до 80 тисяч гривень – для працівника з інвалідністю ІІ групи (10 мінімальних заробітних плат).

Компенсація передбачена, зокрема, за купівлю транспортерів для підіймання сходами з електроприводом, брайлівських клавіатур та інших пристроїв для адаптації простору. Програма, що дає таку можливість, стартувала в серпні 2023 року, а порядок надання компенсації затвердили урядовою постановою № 893.

Трудова інтеграція людей з інвалідністю є одним із зобов’язань України на шляху євроінтеграції. Ще 2023 року Верховна Рада попередньо ухвалила законопроєкт, що мав би покращити динаміку працевлаштування людей з інвалідністю, але відтоді документ лежить у парламенті без руху.

Нагадаємо, що за неповний минулий рік уряд компенсував роботодавцям понад 100 мільйонів гривень за облаштування робочих місць для 1500 працівників з інвалідністю. Середній розмір компенсації становив 68 тисяч гривень, а найбільше по неї зверталися підприємства в Київській, Черкаській, Івано-Франківській, Одеській областях та місті Києві.

Рівень працевлаштування людей з інвалідністю в Україні є вкрай низьким: офіційно лише близько 17% з них знайшли роботу у 2021 році, а за весь 2023 рік їх побільшало лише на 0,1%.

Однією з причин такої низької працевлаштованості є поширення стереотипів, спричинене браком знань, та низька доступність просторів. Погана обізнаність про потреби людей з інвалідністю призводить до високого рівня недовіри між ними та роботодавцями, як свідчать дослідження. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter