В Україні повноцінно може запрацювати суд присяжних

Дата: 05 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Верховна Рада схвалила в першому читанні законопроєкт №3843, що передбачає запровадження суду присяжних. 

Про це йдеться у картці документа на сайті парламенту. 

Учасники першого в історії незалежної України судового процесу за участю присяжних, Львів, 30 квітня 2013 року. Фото: “Український Тиждень”

На розгляд Ради проєкт закону подали ще у липні 2020-го, але донині він перебував без руху. 

Нині діяльність суду присяжних в Україні регулює Закон “Про судоустрій і статус суддів”, а нещодавно правозахисники заявляли про загрозу руйнування інституту через проблеми з оплатою праці. Втім, як кажуть нардепи, розв’язання питання присяжних під час останньої судової реформи фактично виявилось підміною понять. 

Підтриманий законопроєкт передбачає встановити в окремому Законі “Про суд присяжних”, що такий суд є “формою безпосередньої реалізації природного, закріпленого в Конституції Україниі права народу на здійснення правосуддя”.

Складатиметься суд присяжних з Лави присяжних та одного професійного судді, який буде процесуальним головуючим та братиме участь в ухвалення остаточного рішення по суті. Так само до Лави присяжних пропонують долучити вісьмох людей, список яких складатимуть на основі випадкового автоматизованого відбору. 

Фото: orthochristian.com

Присяжного залучатимуть до здійснення правосуддя у складі однієї Лави суду на строк розгляду лише однієї справи. 

Присяжним може стати громадянин, який досяг 21 року, постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду, а виняток становитимуть посадовці, адвокати, нотаріуси тощо. Кожний присяжний матиме обов’язки, наприклад, дотримуватися правил судової етики та не спілкуватись з іншими присяжними чи людьми, якщо це порушує встановлені норми. 

Вердикт Лави присяжних є обов’язковим для головуючого судді й має наслідком ухвалення відповідного вироку.

Разом з законопроєктом №3843 Рада у першому читанні також підтримала супроводжуючий документ про внесення змін до закону про судоустрій.

Нагадаємо, що  створення суду присяжних було одним із 13 кроків, які мали б покращити ситуацію з правами людини в Україні до початку повномасштабного російського вторгнення. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter