В Україні найбільше порушень у рекламі стосуються мовного питання та медицини – Держпродспоживслужба
В Україні основними проблемами, що виникають під час розміщення рекламних матеріалів, є порушення мовного законодавства та медичної реклами.
Про це повідомив заступник голови Держпродспоживслужби Андрій Крейтор.
Так, Держпродспоживслужба України підсумувала результати моніторингу рекламної діяльності за девʼять місяців 2024 року. За цей період спеціалісти проаналізували понад 15,2 тисячі рекламних носіїв і виявили низку порушень, які вказують на необхідність посилення контролю за рекламним ринком. Найбільше порушень зафіксували в Харківській області та місті Києві.
Основні результати моніторингу:
- 1975 випадків порушень у рекламі, що стосуються недобросовісного контенту, мовного законодавства та інших аспектів;
- 4,5 мільйона гривень – загальна сума накладених штрафів;
- 56 рішень про визнання реклами недобросовісною та прихованою;
- 72 рішення про зупинення розповсюдження реклами.
Найпоширенішими порушеннями стали:
- Використання недержавної мови. Фахівці зафіксували 469 випадків розповсюдження реклами з порушеннями мовного законодавства, включно з використанням мови держави-агресора. Сума штрафів за ці порушення становила 1,1 мільйона гривень. Найбільше порушень зафіксували в Харківській, Запорізькій, Дніпропетровській, Одеській та Херсонській областях.
- Реклама медичних товарів і послуг. Виявили 213 порушень у рекламі лікарських засобів і методів профілактики та лікування. Найпоширенішими порушеннями є відсутність попереджень про ризики самолікування та залучення осіб, які видають себе за лікарів. За цими випадками наклали штрафів на загальну суму 582,3 тисячі гривень.
Крім того, протягом звітного періоду Держпродспоживслужба розглянула 466 звернень від громадян та державних органів. Рекламодавці сплатили штрафи на загальну суму 2,9 мільйона гривень.
Крейтор підкреслив, що сучасний інформаційний простір насичений рекламою, яка має істотний вплив на вибір споживачів. Проте не вся реклама є чесною та прозорою. Деякі рекламодавці нехтують вимогами законодавства, створюючи недобросовісний контент. Він закликав усіх учасників ринку відповідально підходити до створення рекламних матеріалів.
Нагадаємо, що на початку жовтня в різних містах України з’явилася рекрутингова реклама Третьої штурмової бригади. На більшості білбордів зображені жінки з військовими чи без них і написано: “Я люблю Третю штурмову”. Реклама викликала неоднозначну реакцію з боку українців. У мережі дехто висловлював обурення цим маркетинговим ходом, називаючи його недоречним. Водночас є люди, які вважають, що реклама досягла своєї цільової аудиторії.