Уряд дозволив будувати Національне меморіальне кладовище в селі на Київщині: рідні полеглих були проти
Кабінет Міністрів погодився з пропозицією Міністерства в справах ветеранів до 30 липня 2025 року спроєктувати Національне військове меморіальне кладовище на території Гатненської сільської територіальної громади Київщини.
Про це йдеться у відповідній постанові уряду.
Замовником робіт (послуг) з проєктування буде державна установа “Національне військове меморіальне кладовище”. Згідно з порядком, для облаштування кладовища в селі Гатне виділять дві земельні ділянки площею 258,73 га і 7,96 га.
Координувати проєкт має Мінветеранів.
“Маємо гідно вшанувати пам’ять українських Героїв, які віддали своє життя за свободу та незалежність України. Ми назавжди перед ними в боргу”, – прокоментував ухвалення документа прем’єр Денис Шмигаль.
Урядовці ухвалили установу всупереч позиції деяких рідних полеглих захисників та захисниць. Торік під час розгляду кількох варіантів місця, де б могло з’явитися меморіальне кладовище, пропозицію з ділянкою в Гатному відхилили, а саму ділянку визнали проблемною. Не менш важливим є те, що сім’ї полеглих протягом усього часу обговорень наполягали на будівництві кладовища саме в межах столиці.
Ще навесні поточного року в Міністерстві в справах ветеранів припускали, що меморіал може з’явитися поряд з Національним заповідником “Биківнянські могили” в Києві. Ділянка, яку розглядали для кладовища, мала площу близько 90 гектарів і розташована була не в межах, а поруч із похованнями та меморіалом жертвам радянського тоталітаризму.
“…Ми дізналися, що Биківня – це надто престижно для наших синів. Що ми маємо на сьогодні? Нічого. Будівництво не почалося, закон не підписаний президентом. Нам плюнули в обличчя. Нам запропонували знову ходити по колу, чекати, поки розробляється новий законопроєкт, підпише президент і проведуть дослідження. Ми все це вже чули”, – казала 11 серпня на пресконференції голова асоціації родин загиблих захисників України “Серце нАЗОВні” Віра Литвиненко.
Створення національного військового меморіального кладовища передбачає ухвалений торік Верховною Радою закон. Згідно з ним архітектурний комплекс має охоплювати, окрім кладовища, ще й музейний комплекс, ритуальну будівлю та інші необхідні споруди для організації почесних поховань.
Увічнення пам’яті тих, кого вже поховали на інших цвинтарях, мають здійснювати в музейному комплексі.
Імена загиблих та їхні історії також збирають у спеціальному віртуальному меморіалі, а щоранку о 9-й годині в Україні оголошують хвилину мовчання в пам’ять про загиблих.