Управління ООН з прав людини доповіло про дискримінацію в Україні за минулі пів року

Дата: 28 Вересня 2021
A+ A- Підписатися

За пів року Управління Верховного Комісара ООН з прав людини зафіксувало в Україні шість випадків дискримінації, насильства та виявів нетерпимості щодо меншин, а також 21 випадок мови ворожнечі, спрямованої переважно проти ромів та ЛГБТ. 

Про це йдеться в доповіді УВКПЛ щодо ситуації з правами людини в Україні за період з 1 лютого до 31 липня 2021 року. 

Фото: Pixabay

Так, у допівіді зазначають, що за пів року УВКПЛ задокументувало три напади груп, що пропагують насильство, на заходи ЛГБТ-організацій. Йдеться, наприклад, про зрив ультраправим угрупованням “Соляріс” показу фільму “Будьмо Гей. Діалоги про гідність” у Києві, а також про напад на офіс Асоціації ЛГБТ “Ліга” в Одесі. Тоді семеро молодиків у масках закидали камінням приміщення та пошкодили камеру зовнішнього спостереження.  

Щодо першого інциденту поліція порушила кримінальну справу за статтею “Хуліганство” і не взяла до уваги упереджені мотиви правопорушників. У другом ж випадку провадження відкрили тільки після оскарження в слідчого судді.  

УВКПЛ також зафіксувало два випадки нападів, погроз і залякування щодо двох ЛГБТ-людей та одного хлопця, якого ідентифікували як гея. Йдеться про напад на екоактивіста Ільєсса Ель Кортбі в Києві. Попри те що під час нападу злочинці вигукували гомофобні образи, поліція порушила кримінальну справу за обвинуваченнями в хуліганстві, проігнорувавши мотив нетерпимості.

Управління повідомляє, що виявило 21 випадок мови ворожнечі, переважно спрямованої проти ромів (шість випадків) та ЛГБТ (шість випадків). Чотири випадки стосувалися жінок, ще чотири – людей, які, як вважається, мають проросійські погляди, і один – проти людей з інвалідністю.

Деякі з ненависницьких висловлювань, наголошують у доповіді, містили пряме підбурювання до насильства і дискримінації осіб, які належать до цих груп. За висновками УВКПЛ, ЗМІ, зокрема соціальні мережі, як і раніше, вживають стереотипні та дискримінаційні формулювання, коли згадують ромів, наприклад вказуючи на ромську етнічну належність ймовірних порушників в інформаційних повідомленнях про злочини.

“Такі дії часто призводять до відвертої агресії та закликів до насильства проти ромів у соціальних мережах. УВКПЛ вітає збільшення кількості публічних засуджень мови ворожнечі Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. УВКПЛ закликає уряд ухвалити план дій на додаток до Стратегії сприяння реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини, затвердженої 28 липня 2021 року, і забезпечити належне фінансування для його впровадження”, – зазначають у доповіді. 

Крім того, у ній УВКПЛ привітало ухвалення закону про корінні народи, однак висловило стурбованість тим, що “не відомо про будь-які консультації уряду зі спільнотами, які самоусвідомлюють себе як корінні народи, під час підготовки закону та до його ухвалення”. Непокоїть управління й те, що положення закону, яке дає право Кабінету Міністрів України ухвалювати рішення щодо посилення або позбавлення правового статусу представницьких органів корінних народів без консультацій із представниками корінних народів, суперечить міжнародним стандартам у галузі прав людини.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: