Університет Драгоманова не пояснив раптовий демонтаж виставки та усунув керівницю арт-простору “SKLO”

Дата: 17 Квітня 2018
A+ A- Підписатися

Педагогічний університет Драгоманова не пояснив, чому у їхньому арт-просторі SKLO демонтували виставку “Виховні акти”, яка мала тривати два тижні. 

Як передає кореспондент Центру інформації про права людини, художники не змогли зайти у галерею та забрати свої роботи 17 квітня о 17 годині.

За словами Ірини Савченко, директорки Центру культури та мистецтв вишу, проректор Ігор Вєтров наказав закрити виставку “через технічні причини”. Вона пообіцяла зателефонувати організаторам виставки за десять хвилин, аби повідомити, чи відкриють для них арт-простір. Але так цього не зробила і потому не відповідала на дзвінки.

Через прозоре скло арт-простору було видно, що деякі роботи були перевернуті, деякі відсутні, а деякі накриті шторою. 

Куратори виставки вказують, що це роботи відомих в Україні митців. Переймаючись їхнім станом, вони викликали поліцію, аби зафіксувати йомвірне псування робіт. Вони також написали заяву про злочин. 

У своїх роботах 18 художників, серед яких Микита Кадан, Влада Наконечна, Марія Куликовська, Анатолiй Бєлов, Давид Чiчкан, Микола Рідний, Володимир Кузнєцов, аналізували різні форми та прояви насильства незгодних через мистецькі заходи.

Співкураторка виставки Альона Мамай розповіла Центру інформації про права людини, що її вразив напад на відвідувачів “Ґендерного клубу” 22 грудня 2017 року. Тоді невідомі в масках забігли у SKLO і почали прискати з перцевих балончиків в обличчя відвідувачам та організаторам. Під час заходу мало відбуватись обговорення на тему ґендерної антропології та ґендерних шаблонів. Через цей напад вони разом з Валерією Зубатенко вирішили за допомогою експозиції подати реакцію на випадки насильства та цензури художніх, суспільних та культурних акцій, що представлялись з боку нападників як “виховні акти”. 

“На виставці була також моя робота, яка стосувалась того інциденту, коли студентів замість навчання відправляли на молебень. І це було відомо з самого початку”, – розповідає Альона Мамай. 

На думку організаторів, виставка 15 квітня відкрилась вдало. Керівниці арт-простору від студентського самоврядування Вікторії Шеховцовій сподобались деякі роботи виставки. Натомість вони не сподобались адміністрації вишу через її “політичність та радикалізм”

“Але у нас немає робіт, які агітують за політичні партії. Їх обурило, що у поліцейських замість дубинок художники намалювали фалоси. До того ж проблемним виявився для адміністрації вишу плакат Дани Кавеліної, схожий на той плакат з Маршу за права жінок, який викликав невдоволення у противників маршу. Дана Кавеліна також постраждала під час маршу і вирішила долучити свою роботу до експозиції”, – розповідає Альона Мамай. 

Через плакат із тризубом Нацполіція звинуватила організаторку Маршу за права жінок Олену Шевченко у “нарузі над державними символами” 
Робота “Плакат №2” зображує символи, які вказують на пригнічення жіночого тіла

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Шевченківський райсуд не побачив складу злочину в плакаті з тризубом на Марші 8 березня в Києві

Окрім цього, вона розповіла, що студенти другого курсу філософського факультету погрожували керівниці арт-простору Вікторії Шеховцовій зірвати цю виставку. Через це організатори кіноклубу та психологічного клубу побоювались проводити свої заходи у SKLO. 

“Адміністрація університету тисне на керівницю арт-простору, покладаючи на неї відповідальність за події. Вони погрожують зняти її з посади та закрити простір, який позиціонує відкритість до усіх студентів та студенток та будь-яких їхніх ініціатив”, – розповіла Вікторія Зубатенко.

Вікторія Шеховцова у телефонній розмові заявила, що вона змушена була закрити виставку, бо “вона не відповідає тим темам, які мають бути у педагогічному університеті”. Окрім цього, вона повідомила, що через “Виховні акти” університет зняв її з кураторства над арт-простором. 

Наразі кураторки виставки шукають приміщення, аби продовжити експозицію. 

Нагадаємо, з початку 2018 року в Україні відбулась нападів з боку праворадикальних угруповань на культурні події та мирні зібрання. ЗМІ повідомляли про напади на Марш за права жінок 8 березня, перешкоджання акції пам’яті адвоката Станіслава Маркелова і журналістки Анастасії Бабурової 19 січня 2018 року та напад на 23-річного британця Ліама Ентоні Тонга. 

Окрім цього, у Кривому Розі 21 січня невідомі у масках напали на ЛГБТ-активістів із громадської організації “Гей-альянс Україна”. 11 лютого у Маріуполі зірвали лекцію про жінок у кіновиробництві. У Харкові через близько 15 праворадикалів правозахисниця Анна Шаригіна не змогла провести лекцію про  “ЛГБТ-рух в Україні та світі”. Також 19 березня у Вінниці близько 40 людей зірвали круглий стіл з протидії злочинам на ґрунті ненависті.

Українські правозахисники відзначили одним із дискримінаторів 2017 року ректора університету імені Драгоманова Віктора Андрущенка. Він отримав премію в номінації “Реально Г” за найбільш дискримінаційний вчинок – залучення студентів університету замість занять на урочистий молебень з нагоди Дня вчителя.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter