Укрзалізниця вдруге за свою історію запускає “жіночі купе”: послугу тестують на чотирьох напрямках
Акціонерне товариство “Українська залізниця” почало тестувати нову послугу, що дозволяє жінкам обирати місця для поїздок у купе, де будуть лише сусідки.
ZMINA розповідає, що відомо.
Ідею запровадження жіночих купе для підвищення безпеки поїздок обговорюють не вперше, а причини цього з часом не змінюються.
“Зазвичай прохання надходить з боку жінки, яка потрапила до купе з трьома чоловіками. Тому що чоловіки різні. Той пиво п’є, той пішов курити. Жінці не подобається, що на неї дихають перегаром, та ще й цигарками. Тоді переводимо до іншого купе, умовляємо пасажирів. А так чотири жінки, чотири чоловіки – їдуть окремо. Так буде зручніше”, – розповідав понад 10 років тому начальник потяга Донецьк – Київ Дмитро Гордєєв.
У 2010-му ідея жіночих купе не стала повноцінною послугою, бо не мала очікуваного попиту, але протестувати її встигли на Донецькій та Львівській залізниці. Підвищувати безпеку в потягах посадовці тоді вирішили, запустивши туди правоохоронців, однак цей варіант працював лише до 2013-го. Знову правоохоронці з’явились у потягах у 2020-му, коли Україну сколихнула історія Анастасії Лугової та її сина.
Того року влітку родина їхала потягом Маріуполь – Київ, коли Лугова посеред ночі несподівано прокинулася від удару по голові, а відкривши очі, відчула, як її схопили за горло. Робив це 45-річний Віталій Рудзько, який вдерся до купе.
“Я кричала, прокинувся син. Син почав кричати й просити “не бити маму”, на що невідомий розвернувся і хотів ударити сина. Я затримала удар, пообіцявши, що зроблю все що завгодно, аби він не бив сина”, – пригадувала потерпіла.
Лугова кликала на допомогу, однак на це ніхто не реагував. Рудзько після того, як його затримали, помер за ґратами.
Знову обговорювати створення жіночих купе стали вже 2023 року, а почала дискусію користувачка твіттеру, яка в блозі розповіла, як мала їхати в купе разом із трьома чоловіками та перейшла до іншого купе, бо боялася за власну безпеку. Ідея, як і у 2010-го, викликала неоднозначну реакцію в суспільстві.
Про нове тестування жіночих купе розповідають користувачі соцмереж.
Скористуватися послугою можна в мобільному застосунку. У коментарі виданню “Бабель” в Укрзалізниці розповіли, що тестуватимуть жіночі купе на чотирьох напрямках: Харків – Львів, Дніпро – Трускавець, Київ – Ужгород, Київ – Кривий Ріг.
Нагадаємо, що раніше ZMINA пояснювала, чому гендерно зумовлене насильство трапляється в потягах і що потрібно зробити, щоб пасажири та провідники почувалися в безпеці.
Фотографія обкладинки: CEPA