Українські громадські організації залучені до переговорів про вступ до ЄС – експерти
Українські громадські організації та аналітичні центри залучені до переговорів про вступ України до ЄС. Вони надають допомогу органам влади.
Про це розповіли експерти під час конференції “Вступ України до ЄС: вибір зроблено, питання часу”, яка відбулася 1 квітня в Києві, повідомляє кореспондент ZMINA.

Українські громадські організації вже долучаються до переговорів щодо вступу України до ЄС, розповів директор європейських програм Міжнародного фонду “Відродження” Дмитро Шульга.
“Ми вже чули приклади того, як українські громадські організації та аналітичні центри брали участь у підготовці відповідей до опитувальника Єврокомісії, тому його вдалося так швидко заповнити, за один місяць. Зараз громадські організації та аналітичні центри долучаються до переговорів – це дуже добре рішення уряду про залучення до переговорних груп”, – зазначив він.
Дмитро Шульга розповів, що нещодавно у фонді “Відродження” за фінансування ЄС був конкурс для громадських організацій щодо залучення до переговорів про вступ у ЄС.
“Ми змогли підтримати 21 проєкт аналітичних центрів та громадських організацій про залучення до переговорів. Йдеться не про зовнішній моніторинг, а про надання експертизи органам влади, про комунікацію зі стейкхолдерами, про пояснення того, що потрібно зробити, планування і конкретні пропозиції. Це все на запит органів влади”.
Обсяг роботи, який стосується вступу до ЄС, зріс у рази, зазначив генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Олександр Ільков.
“Тому ми зацікавлені в молодих, талановитих людях, які знають дві-три мови й готові працювати 24/7, але можливості обмежені. Тому під час конструювання нашої переговорної структури було залучене громадянське суспільство. Ми вбачаємо в них у цьому процесі не лише класичну роль “вотч дога”, який має спостерігати за урядом і контролювати, чи все нормально, а й реальну допомогу і посилення наших спроможностей”, – сказав урядовець.
Координаторка проєктів Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій розповіла, що, коли підтримка реформ іде через громадський сектор, після закінчення певних проєктів експерти залишаються працювати в тих самих сферах.
“Громадянське суспільство в Україні давно не є просто “вотч догом” – це, можливо, 10–15% нашого функціоналу. Ми допомагаємо впроваджувати реформи”, – зазначила вона.
Раніше ZMINA писала, що в Україні розпочала свою роботу Програма Ukraine2EU – це спільна ініціатива ЄС, Данії, Литви та Швеції, спрямована на підтримку євроінтеграційних процесів. Програма надасть підтримку за чотирма напрямами: зміцнення спроможності ключових інституцій, розширення юридичної експертизи, підвищення інституційної спроможності та обізнаності громадян щодо процесу євроінтеграції.