Українські ЗМІ запрошують жінок як експерток у 5 разів рідше ніж чоловіків – дослідження
В українських ЗМІ жінки як експертки представлені у п’ять разів рідше ніж чоловіки, а як героїні — утричі рідше. Найчастіше жінки коментують соціальні теми, виступають героїнями кримінальної хроніки або “жовтих” новин, водночас чоловіки коментують політичні та економічні теми.
Про це свідчать результати оприлюдненого сьогодні моніторингу, “Інститут масової інформації” та “Детектор медіа” який провели у жовтні 2017 року на замовлення Національного демократичного інституту (НДІ), передає кореспонденка Центру інформації про права людини.
Під час моніторингу аналізувався контент 8 загальнонаціональних телеканалів, 10 загальноукраїнських інтернет-видань та 7 друкованих видань.
Згідно з результатами дослідження, найменше жінки представлені в інтернет-ЗМІ — лише в 13% новин жінки виступають як героїні і в 15% – як експертки. В той час як чоловіки були представлені у 87% новин як герої та у 15% новин як експерти.
Найбільше жінок-героїнь в новинах інтернет-ЗМІ було зафіксовано на сайті “Обозреватель” (25%), “ТСН.ua” та “Страна.ua” (по 16%); найменше — на “Ліга.net” (5%), УНІАН (7%) та “Українська правда” (9%).
При цьому в більш ніж половині випадків (57%) жінки виступали героїнями таблоїдних матеріалів, новин про кримінал або надзвичайні події (16%).
“Більше жінок-героїнь залучають на “таблоїдних” сайтах, але це переважно “несерйозні” новини, на кшталт “сідниць Кім Кардашян” або схуднення Наталії Могилевської. Натомість такі сайти, як “Ліга” чи УП, “жовтих” новин у центральну стрічку практично не ставлять. Через це на цих сайтах представленість жінок як героїнь нижча. І, звичайно, впливає те, що в українській політиці жінок-ньюзмейкерів значно менше, ніж чоловіків”, – коментує експертка ІМІ Олена Голуб.
Найбільше жінки представлені в друкованих ЗМІ — це у 35% публікацій героїні матеріалів, і у 22% — експертки.
Найбільше жінок-героїнь матеріалів виявилося в газеті “Вести” (50%), найменше — в “Дні” (26%) та “КП в Украине” (29%). Найчастіше жінки виступали героїнями у життєвих історіях (23%), таблоїдних матеріалах про шоу-бізнес (17%), новинах про кримінал чи надзвичайні ситуації (15%).
Експерток-жінок журналісти газет залучали для коментування лише у 22% матеріалів. Найбільше експерток було зафіксовано у газеті “День” (33%), “Газеті по-українськи” (27%) та у “Фактах и комментаріях” (26%). Найчастіше жінки коментували сфери охорони здоров’я (24%) та освіти (18%), або це були представниці прес-служб (18%).
На телебаченні у середньому жінки як героїні представлені у 34% сюжетів, а як експертки — у 20%.
Найбільше жінки як героїні інформаційних сюжетів присутні на каналах “1+1” та “UA:Перший”, найменше – на “112 Україна”. Так, у новинах “1+1” відсоток жінок-героїнь склав 45%, відповідно чоловіків – 55%. Схожа тенденція й у “UA:Перший”, де у новинах – 41% жінок-героїнь та 59% чоловіків. На “112 Україна” жінки виступають у ролі героїнь лише у 23% випадків, порівняно до 77% чоловіків.
Однак жінки знову ж таки майже не згадуються у “серйозних” матеріалах – політичного, економічного спрямування, та у сюжетах про АТО.
Жінки переважно потрапляють до новин, якщо стають жертвами нещасних випадків, насильства. А також зображуються у традиційних ролях – вчительки, домогосподарки, матері школярів, продавчині, пенсіонерки.
Найвищий відсоток жінок-експерток теленовин було зафіксовано на “5 каналі” (жінки – 26,6%, чоловіки – 73,4%). Найнижчий – у “112 Україна” (жінки – 16,6%, чоловіки – 83,4%). Жінки-експертки найчастіше з’являлися у сюжетах, присвячених соціальним темам: коментарі давали представниці державних органів влади, керівниці соціальних служб, Пенсійного фонду, прес-служб, правоохоронних органів, лікарки, директорки шкіл, представниці громадських організацій. Експертів-чоловіків найбільше зафіксовано у новинах політичного характеру.
За даними дослідження, жінок практично не запрошують як гостей до студій соціально-політичних ток-шоу на центральних телеканалах.
Протягом періоду моніторингу було зафіксовано лише 2 запрошені до студії жінки і 40 запрошених чоловіків. При цьому протягом моніторингу телеканали не запросили до студій ток-шоу жодної жінки-експертки.
Жінками, які найчастіше згадувалися в українських політичних новинах протягом періоду моніторингу, виявилися народні депутатки Ірина Геращенко, Оксана Сироїд та Ірина Луценко.
“У нас є такий перекіс, якщо ЗМІ дотримується журналістських стандартів, то жінки у ньому згадаються десь у 5% матеріалів, в той час як 95% припадає на чоловіків”, – зазначила під час презентації результатів дослідження виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк.
“Журналісти часто самі не розуміють, коли ми говоримо на ці теми, яка ж до них претензія, вони не розуміють корінь проблеми, і це означає, що треба проводити якусь просвітницьку роботу, в тому числі серед журналістів”, – переконана виконавча директорка ГО “Детектор медіа” Діана Дуцик.
Голова Комісії з журналістської етики, журналіст Андрій Куликов визнав, що дійсно часто у відсотковому співвідношенні не дотримуються редакції чітких пропорцій, часто у студії каналів чи на радіо запрошують чоловіків, але це може бути тому, що просто так склалися обставини, що саме цей спеціаліст може найкраще пояснити чи прокоментувати тему і не завжди варто через це панікувати.
Голова Комітету ВР з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар зауважила, що дисбаланс дійсно існує, водночас зараз на телебаченні значно більше жінок політиків та експертів, ніж раніше.
“Коли я працювала журналістом на 5 каналі, ми часто обговорювали, як уникнути цей дисбаланс. І тоді постало питання, де шукати для прямих ефірів щоденних з різних питань експертів найрізноманітніших сфер життя”, – сказала вона.
Експерти ГО “Інститут масової інформації” та “Детектор медіа” оцінювали гендерний баланс у вечірніх випусках новин на телеканалах “UA:Перший”, “Інтер”, “5 канал”, “1+1”, ICTV, ТРК “Україна”, “СТБ”, “112 Україна”; у друкованих виданнях “Факты и комментарии”, “Сегодня”, “КП в Украине”, “День”, “Газета по-українськи”, “Вести”; інтернет-виданнях “Українська правда”, “Ліга.net”, УНІАН, “Укрінформ”, “Корреспондент.net”, 112.ua, “Страна.ua”, “Обозреватель”, ТСН.ua і “Цензор.net” з 2 по 8 жовтня 2017 р.
Моніторинг було проведено в рамках спільної ініціативи Комісії із журналістської етики, Інституту масової інформації, Інституту розвитку регіональної преси, кампанії проти сексизму “Повага”, ГО “Детектор медіа” та соціального проекту “50 відсотків” за підтримки Національного демократичного інституту (НДІ) та Координатора проектів ОБСЄ в Україні.