Українська влада не виконує ромської стратегії – Суслова
В Україні не виконується стратегія захисту та інтеграції в суспільство ромської національної меншини, яку ще у 2013 році затвердив своїм указом президент.
Про це на засіданні комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин заявила голова підкомітету з питань ґендерної рівності і недискримінації Ірина Суслова, передає кореспондент Центру інформації про права людини.
Таких висновків вона дійшла після поїздки з групою міжнародних та українських колег до Одеси.
“Ми були у ромських таборах, де також проживають ВПО. Побачили, як вони живуть, антисанітарію, абсолютно сегреговані школи. Я можу сказати, що ромська стратегія в нас не виконується. Це відбувається в тому числі через нефінансування її з боку уряду. Якщо ми говоримо про ромів з числа ВПО, то там бачимо складнощі з реєстрацію місця поживання і множинною дискримінацією”, – зазначила Суслова.
Також актуальною, за словами чиновниці, є проблема ромських дітей.
“Дуже серйозна проблема раннього народження дітей. Дівчатка в 14 років звертаються до лікарів через те, що не можуть завагітніти. Держава фактично не робить нічого для того, щоб вони отримували освіту, для контролю ранньої народжуваності. Дуже багато дітей дошкільного віку не ходить до дитячих садків, що тягне за собою низку проблем у майбутньому”, – підкреслила вона.
Ще одним питанням, яке гостро стоїть перед ромською громадою, є житлові умови.
“Представники Ради Європи, “ООН-жінки”, представники посольства США в Україні були вражені тим, у яких умовах живуть національні меншини та ВПО”, – зазначила Суслова.
За результатами поїздки комітет підготував звернення до голови уряду Володимира Гройсмана, щоб підняти питання про необхідність перегляду ромської стратегії та питання її фінансування.
Також на засіданні Суслова згадала про напади на ромську громаду, які посилились в останні декілька місяців. За її словами, “навіть без доведеного мотиву на ґрунті ненависті в цих злочинах зрозуміло, що він там є”, а тому владі слід звернути більшу увагу на ромську громаду.
Нагадаємо, що в Україні почастішали факти дискримінації ромської національної меншини. 23 травня на Тернопільщині група молодиків спалила ромський табір. 9 травня в селищі Рудне, поблизу Львова, невідомі спалили ромське поселення. 22 квітня в Києві учасники праворадикальної громадської організації “С14” вигнали ромів з табору на Лисій горі, а також спалили їхні речі та намети. 7 червня представники “Національних дружин” Києва знищили ромський табір, що знаходився в Голосіївському парку.
Останній напад стався 23 червня. Тоді невідомі в масках напали на тимчасовий ромський табір у лісовому масиві на околиці Львова, де проживали 14 осіб – 10 дорослих та чотири дитини. У результаті нападу загинув один хлопець, а поранення дістали четверо. Пізніше поліція Львівщини повідомила про те, що затримала дев’ять осіб, причетних до вбивства. Ними виявились учні двох львівських шкіл з ультраправої організації “Твереза та зла молодь”. Пізніше суд обрав двом з них запобіжний захід.