Президент України Петро Порошенко заявив, що доручив Міністерству закордонних справ звернутися до Міжнародного трибуналу ООН з морського права із запитом щодо вжиття примусових заходів до російської сторони для звільнення українських моряків.
Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.
За словами Порошенка, наразі дії Росії вже скуті вжитими Україною заходами – дипломатичним тиском, процедурами ЄСПЛ, механізмом примусового врегулювання спору відповідно до Конвенції ООН з морського права.
“Судилище, що зараз відбувається в Москві над українськими моряками, є кричущим доказом того, що Росія продовжує демонструвати цинічну неповагу до прав людини. Розраховуємо, що вже за лічені тижні Трибунал зобов’яже Росію звільнити наших моряків і українські кораблі, а її дії буде визнано неправомірними. Саме такі рішення наближають звільнення наших моряків, як і решти наших громадян, а також роблять невідворотним притягнення Росії до міжнародної правової відповідальності”, – написав він.
Також президент додав, що у Росії є “шанс звільнити наших моряків і кораблі, не чекаючи формального визнання вчиненого Кремлем міжнародного злочину!”.
Як відомо, 25 листопада 2018 року російські військові біля берегів Криму таранили, обстріляли і захопили українські катери “Бердянськ” і “Нікополь” і буксир “Яни Капу”, які прямували з Одеси до Маріуполя через Керченську протоку.
Після атаки прикордонників РФ на українські військові катери і взяття в полон українських моряків російські суди в Криму заарештували 24 українських військових. Троє з них під час атаки росіян дістали поранення. Українським військовослужбовцям висунули обвинувачення за ч. 3 ст. 322 КК Росії (незаконне перетинання кордону), їм загрожує до шести років позбавлення волі. Під час допитів усі українські військові заявили слідчим ФСБ під протокол, що є військовополоненими. Згодом ООН визнала моряків військовополоненими, а правозахисна організація “Меморіал” – політв’язнями.
ДОВІДКА. Міжнародний трибунал ООН з морського права – незалежний судовий орган, який розглядає правові суперечки на основі положень Конвенції з морського права. У трибуналі працює 21 суддя, які обираються на дев’ять років країнами-підписантами Конвенції; наразі це 168 держав світу.