Україна запропонувала суду в Гаазі розслідувати злочини в АТО – заява в ООН

Дата: 15 Травня 2016
A+ A- Підписатися

Розслідування Міжнародним кримінальним судом (МКС) злочинів, які вчинила Російська Федерація та ватажки терористичних угруповань “ДНР/ЛНР” на території східної України, буде найкращим способом, аби притягнути до відповідальності всіх винних у масових вбивствах людей на Донбасі.

Так йдеться в заяві української делегації в ООН, зробленій на 70-й сесії Генасамблеї, передає Укрінформ.

“У світлі нинішньої складної ситуації всередині і навколо України, ми повністю визнаємо необхідність забезпечення глобальної юрисдикції, правомірність та підтримку Міжнародного кримінального суду (МКС)”, – йдеться в тексті документа.

У заяві наголошується, що в лютому 2014 року Україна стала жертвою тривалої збройної агресії з боку Росії та підтримуваних нею бойовиків і терористів. Ці дії “є найсерйознішим злочином проти людяності та військовим злочином, що підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду”.

Крім того, у документі нагадується, що Україна 8 вересня 2015 року подала заяву відповідно до статті 12(3) Римського статуту стосовно злочинів проти людяності та воєнних злочинів, вчинених вищими посадовцями РФ і керівниками терористичних організацій “Д/ЛНР”. Це призвело до надзвичайно важких наслідків і масових убивств українських громадян.

“Ми вважаємо, що МКС буде одним із найкращих способів забезпечити, щоб усі винні у скоєнні міжнародних злочинів були притягнуті до відповідальності, і що масові порушення прав людини будуть визнані, а жертви отримають компенсацію за свої страждання”, – наголошується в заяві української делегації.

Нагадаємо, за ініціативи президента України Петра Порошенка можливість вирішення питання членства України в Міжнародному кримінальному суді відкладається на три роки.

Заступник голови адміністрації президента Олексій Філатов обґрунтував такий крок відсутністю практики приєднання країн до суду під час збройного конфлікту та необхідністю захистити українських військових від ризиків та наслідків від такого членства.

Однак українські правозахисники відкидають такий аргумент, пояснюючи, що парламент вже визнав юрисдикцію суду на подальші події в Україні.

Крім того президент Європейського комітету із запобігання тортур та негуманного або принизливого ставлення Микола Гнатовський наголошує, не ратифікуючи статут Україна втрачає низку прав, які випливають із членства в суді. Так, до прикладу, українці не можуть бути суддями, працювати в офісі прокурора тощо, а відтак держава не має права передавати на розгляд Суду будь-які події, які свідчать про міжнародні злочини. 

Невідкладно ратифікувати Римський статут у квітні також закликала Парламентська асамблея Ради Європи.

Раніше співголова фракції зелених у Європарламенті Ребекка Хармс заявила, що членство України в Міжнародному кримінальному суді буде позитивним для іміджу держави. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter