Україна приєдналась до Конвенції ООН про захист від насильницьких зникнень

Дата: 07 Липня 2015
A+ A- Підписатися

Президент України Петро Порошенко підписав закон “Про приєднання України до Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень”. Правозахисники зазначають, що Конвенція зобов’язує органи влади ефективно розслідувати такі випадки, зокрема і в зоні АТО.

Про підписання закону повідомляє прес-служба президента. 

Закон України №525-VIII прийнято Верховною Радою 17 червня 2015 року з ініціативи Президента. Законом Верховна Рада надає згоду на обов’язковість для України Міжнародної конвенції про захист осіб від насильницьких зникнень. Конвенція визначає злочином проти людства широкопоширену чи систематичну практику насильницьких зникнень“, – йдеться у заяві прес-служби.

Правозахисники понад 10 років вимагали ратифікації Конвенції ООН про захист усіх осіб від насильницьких зникнень. 

За словами правозахисника Володимира Яворського, Конвенція матиме попереджувальний характер в Україні. 

“Ключове правило: “Ніхто не повинен триматися під вартою таємно”. Наприклад, багато положень стосуються процедури затримання особи. Серед основних зобов’язань – це запровадження єдиного реєстру усіх затриманих осіб в країні, куди має негайно вноситись інформація про усіх затриманих різними органами влади. Неповідомлення рідних про затримання має бути злочином. Для Україна – це системна проблема, коли людину затримують, а родичі її розшукують багато днів після того, а за цей час людину пресують та отримують усі необхідні зізнання”, – передає слова правозахисника кореспондент Центру інформації про права людини.

Координаторка волонтерської ініціативи Євромайдан SOS Олександра Матвійчук нагадує про переслідування активістів під час Євромайдану: “Рік тому під час Євромайдану ми спостерігали системні і масштабні арешти, затримання і викрадення людей, які здійснювались представниками держави або групами осіб. Вони вчинялись за згодою чи підтримкою держави. Позбавлення волі людей тоді приховувалось, що унеможливлювало захист їх за законом”

За дотриманням Конвенції буде стежити Комітет ООН з насильницьких зникнень. Вже через два роки Україна буде повинна прозвітувати перед Комітетом про виконання Конвенції, каже Володимир Яворський. 

Крім того, Конвенція передбачає розгляд індивідуальних скарг проти України. Родичі зниклої особи, їхні законні представники, їхні адвокати чи будь-яка вповноважена ними особа, а також будь-яка інша особа, що має законний інтерес, можуть у терміновому порядку звернутися до Комітету з проханням про розшук і встановлення місця знаходження зниклої особи. Наприклад, під час Майдану така допомога Комітету була б надзвичайно корисною, оскільки інформації про затриманих ніде не було.

За словами Володимира Яворського, військовий конфлікт не надаватиме країні право припиняти дію Конвенції. Тому можна прогнозувати досить великий потік скарг в Комітет з питань затримань в зоні АТО. Бо не секрет, що сотні затриманих там перебувають без належного процесуального оформлення, що є порушенням цієї Конвенції. Однак дія Конвенції поширюється лише на випадки, що сталися після її ратифікації, тому Україна повинна негайно розпочати дії щодо імплементації норм Конвенції та попередження її порушення.

Правозахисниця Олександра Матвійчук переконана, що приєднання до Конвенції – це потужний, позитивний знак. Україна таким чином дає міжнародному співтовариству зрозуміти, що країна не визнає і не толерує практику насильницьких зникнень. 

“Зараз для України ця Конвенція також має безпосередній позитивний вплив, з огляду на гібридну війну, яку Росія проти України розв’язала руками своїх агентів на Луганщині та Донеччині. Ця Конвенція зобов’язує державу надати правову кваліфікацію. Вона визнає системну і масштабну практику насильницьких зникнень і злочини проти людства. Я вважаю, що це стимулюватиме органи державної влади внести зміни і адаптувати розділ 20 КПК до міжнародного законодавства. По-друге, ця Конвенція зобов’язує органи влади проводити ефективне розслідування кожного такого випадку. Більше того, вона дає гарантію правової допомоги, швидкого відшкодування збитків, надання компенсації”, – каже Олександра Матвійчук. 

Окрім того, держава буде змушена уважніше ставитись до проблем насильницьких викрадень, арештів без належної реєстрації і, відповідно, без надання цим людям законного захисту, які вчинялися на суміжних територіях вже силами українських формувань. Також Конвенція має спонукати Україну захистити потерпілих від викрадень на окупованій території.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter