Удари по телерадіовежах України: “Репортери без кордонів” подали скаргу на Росію до Міжнародного кримінального суду
“Репортери без кордонів” (RSF) подали скаргу до головного прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) через удари російських військових по чотирьох радіо- і телевежах в Україні, які зафіксовані з 1 березня.
У повідомленні на сайті правозахисників такі дії росіян назвали військовим злочином.
Через удари по радіо- та телевежах постраждало мовлення щонайменше 32 телеканалів і кількох десятків радіостанцій.
“Відтоді як Росія почала вторгнення в Україну 24 лютого, вона навмисно націлилася на телевізійні антени по всій країні. Відповідно до міжнародного права, антени, що використовуються для трансляції радіо- і телевізійних сигналів, не можуть розглядатися як законні військові об’єкти, якщо вони не використовуються збройними силами або тимчасово призначені для військового використання, або використовуються одночасно як для цивільних, так і для військових цілей”, – заявили в RSF.
На переконання правозахисників, уражені телевежі є цивільними об’єктами. А Росія навмисно націлювалася на українські медіа-установки, тому що, за словами росіян, ці установки брали участь в “інформаційних атаках”.
У скарзі, поданій RSF, підкреслюється навмисний характер цих нападів, а також той факт, що вони здійснюються у великих масштабах. Це свідчить про те, що вони є частиною продуманого плану.
“Ці злочини є ще більш серйозними для того, щоб явно бути частиною плану, частиною політики, і для того, щоб здійснюватися у великих масштабах. Ми закликаємо прокурора Міжнародного кримінального суду поставити злочини проти ЗМІ та журналістів в основу розслідування, яке він відкрив 28 лютого”, – заявив генеральний секретар RSF Крістоф Делуар.
28 лютого 2022 року головний прокурор МКС заявив, що починає розслідування ситуації в Україні.
2 березня 39 країн–учасниць Римського статуту (договору про заснування МКС) офіційно передали інформацію про ситуацію в Україні прокурору. Це дозволило йому негайно розпочати розслідування, не вимагаючи дозволу від суддів.
Нагадаємо, що 1 березня Київська телевежа зазнала удару з боку російської армії. Внаслідок цього було припинено мовлення 32 телеканалів і декількох десятків національних радіостанцій.
Під час обстрілу загинули п’ятеро людей, серед них – оператор місцевого телеканалу Kyiv Live Євгеній Сакун. У цей же день мовлення більшості телеканалів відновили.
Пізніше щонайменше три інші радіо- та телевежі в Коростені, Лисичанську та Харкові стали об’єктами російських ударів.
У південному регіоні, куди Росія вторглася з Криму, окупаційні війська заблокували українські телерадіомовлення з телекомунікаційних веж у містах Мелітополь та Херсон. Окупанти змінили на них обладнання і почали трансляцію кремлівської пропаганди.
Водночас супутниковий сигнал телеканалу UA:Перший, що належить українській суспільній телерадіокомпанії Suspline, піддається спробам глушіння з боку Росії, повідомили в RSF.