У Росії ще дві неурядові організації оголошені небажаними
Генпрокуратура Російської Федерації минулого тижня визнала небажаною діяльність на території Росії ще двох американських неурядових організацій – Міжнародного республіканського інституту (International Republican Institute), очолюваного сенатором Джоном Маккейном, і Фонду інвестування в розвиток ЗМІ (Media Development Investment Fund, Inc), повідомляє “Голос Америки“.
Згідно з повідомленням прес-служби Генпрокуратури Росії, наглядове відомство “встановило”, що робота НУО “становить загрозу основам конституційного ладу Російської Федерації і безпеки держави”. Робота обох організацій в даний час є нелегітимною на території РФ, всі російські активи, якими вони володіють, заморожені, а їх іноземним співробітникам відмовлено у в’їзді в країну.
Таким чином, всього в РФ небажаними вважаються вже сім НУО: Національний фонд на підтримку демократії (The National Endowment for Democracy), Інститут “Відкрите суспільство” Фонд Сприяння (OSI Assistance Foundation), Фонд “Відкрите суспільство” (Open Society Foundation), більш відомий як Фонд Сороса, а також Американо-російський фонд з економічного і правового розвитку (US Russia Foundation for Economic Advancement and the Rule of Law), Національний демократичний інститут міжнародних відносин (National Democratic Institute for International Affairs).
З точки зору голови правління Міжнародного товариства “Меморіал” Яна Рачинського, сам по собі застосований в даному випадку закон по небажаним організаціям “ганьбить Російську Федерацію”.
“З одного боку, він дозволяє, не ґрунтуючись ні на яких судових розглядах і доведених фактах, припиняти діяльність громадських організацій, не має значення при цьому – вітчизняних або іноземних. А з іншого боку, просто смішно читати, що діяльність таких організацій може загрожувати основам конституційного ладу РФ. Все-таки Росія – велика, серйозна держава, і бачити загрозу для неї в діяльності, яка незрозуміло в чому полягає, щонайменше, дивно”, – зауважив правозахисник в коментарі Російській службі “Голосу Америки”.
На його думку, дискримінаційні заходи російської влади викликані тим, що потрібно підтримати в суспільстві настрої “обложеної фортеці”, переконати населення в тому, що “навколо одні вороги”.
За словами Яна Рачинського, частина так званої еліти починає вже вірити у власні вигадки.
У свою чергу, глава представництва Міжнародної амністії в РФ Сергій Нікітін в коментарі “Голосу Америки” сказав, що ми стали свідками чергової атаки на цивільне суспільство.
“Незалежно від того, які фонди закриваються, очевидно, що створюється якийсь образ ворога. Закон, який ми завжди називали “драконівським” (про небажаних організаціях), знову застосований. Хоча ми неодноразово говорили, що і поточного законодавства РФ цілком достатньо для того, щоб призупинити діяльність якихось організацій, які нібито загрожують безпеці Росії “, – додав він.
Формулювання, використовувані Генпрокуратурою, звичайно, сміховинні, переконаний Сергій Нікітін.
На його погляд, рішення щодо заборони НУО, поза сумнівом, спрямоване на обмеження свободи вираження думок і свободи об’єднань.
“Один з цих фондів, який сьогодні названо, має відношення до роботи зі ЗМІ, і це ще раз підтверджує, що свобода вираження поглядів є метою, проти якої виступає російська влада”, – резюмував правозахисник.
Як відомо, влітку 2015 року верхня палата російського парламенту направила в Генпрокуратуру РФ, Міністерство юстиції та МЗС так званий “стоп-лист” з рекомендацією визнати організації, перераховані в ньому, небажаними. У цьому списку так само була вказана і українсько-російська громадянська ініціатива “Кримська польова місія з прав людини”, яка здійснювала моніторинг та захист прав людини на півострові з березня 2014 по липень 2016 року.