У міграційній службі відмовляються вклеювати фотографії в паспорти кримчан – правозахисниця
В Україні поширені випадки, коли міграційна служба відмовляється оформлювати документи кримчанам.
Про це в ефірі Громадського радіо заявила юристка Української Гельсінської спілки з прав людини Ганна Рассомахіна.
“Кримчанам відмовляються не тільки вклеїти фото в паспорт, а й видавати перший паспорт громадянина України, закордонний паспорт і так далі. Керівництво міграційної служби не веде роз’яснювальної роботи з працівниками щодо того, що робити з жителями окупованих територій, зокрема Криму. Є чинне законодавство, непогане, розроблене спеціально для окупованих територій, є методичні рекомендації міграційної служби з паспортизації жителів окупованих територій, де розписаний кожен крок. Але міграційна служба їх не читає. Доводиться роздруковувати закони, приносити й зачитувати вголос”, – каже вона.
Юристка також зазначає, що працівники міграційної служби часто вважають, що “кожна людина, яка приїжджає з окупованої території, за наявності одного лише паперового паспорта зразка 1994 року – потенційний диверсант або шпигун”.
Справа в тому, пояснює Рассомахіна, верифікувати паперовий паспорт, привезений з Криму, Донецька, Луганська, не можна, адже архіви в паперовому вигляді за цими паспортами зберігаються на окупованій території й доступу до них немає.
“Але з цього зовсім не випливає, що всіх людей, які приїжджають з окупованої території, потрібно розвертати назад. З цього випливає тільки те, що процедуру потрібно вдосконалювати, навчати персонал, вести просвітницьку діяльність і вирішувати цю проблему разом”, – каже правозахисниця.
Окрім того, в міграційних службах від кримчан часто вимагають довідку переселенця. Однак Ганна Рассомахіна наголошує: згідно з законодавством, особи, які проживають постійно в Криму, можуть звертатися в будь-яку міграційну службу на підконтрольній території.