У 2018 році в Україні зафіксовано 235 порушень свободи слова – ІМІ

Дата: 17 Січня 2019
A+ A- Підписатися

У 2018 році на неокупованій території України ІМІ зафіксував 235 випадків порушень свободи слова.  Ця цифра є меншою, ніж за аналогічний період 2017 року, коли було зафіксовано 281 порушення (для порівняння: у 2016 році було 264 порушень, у 2015 році – 310, у 2014 році – 995).

Такими є дані щорічного дослідження Інституту масової інформації “Барометр свободи слова”.

За даними дослідження ІМІ, у першому півріччі 2018 року спостерігалося зростання кількості порушень, особливо фізичної агресії, порівняно з 2017 роком. Однак у другому півріччі, орієнтовно із серпня, відбулася певна “стабілізація” кількості порушень прав журналістів.

“Протягом першого півріччя 2018 року ми спостерігали різке зростання нападів на журналістів і проявів фізичної агресії. Водночас протягом другого півріччя ми не спостерігали різких “піків”. Ми пов’язуємо це з кількома причинами: по-перше, з публічним резонансом після жорсткого нападу на активістку Катерину Гандзюк і надзвичайно негативною реакцією суспільства та міжнародної спільноти на цей випадок, що, можливо, дещо охолодило потенційних нападників. Так само ми не виключаємо, що вбивство Гандзюк могло мати і певний охолоджувальний ефект на журналістів, особливо в регіонах, які почали більш обережно критикувати, це питання потребує окремого дослідження. І нарешті, ми спостерігаємо затишшя перед традиційною “бурею” виборчих процесів 2019 року”, – заявила виконавча директорка ІМІ Оксана Романюк.

Основним викликом для свободи слова у 2018 році стала фізична агресія щодо журналістів. Категоріями-лідерами за кількістю порушень стали перешкоджання, погрози та напади на журналістів (для порівняння: у 2017 році це були перешкоджання, доступ до інформації та погрози). Із загальної кількості порушень 173 випадки стосувалися саме фізичної агресії щодо журналістів.

Лідером за кількістю порушень у 2018 році стала категорія “перешкоджання законній професійній діяльності журналістів” – 96 випадків (ця цифра більша, ніж у 2017 році, коли було зафіксовано 92 випадки перешкоджань). Ця категорія впевнено посідає першу позицію від початку року. Найбільше журналістам перешкоджали, як і торік, приватні особи, місцева влада, депутати та правоохоронці.

Друге місце посіла категорія “погрози і залякування журналістів” – 33 випадки (у 2017 році погроз було зафіксовано більше – 38). Погрожували журналістам переважно приватні особи, місцева влада та депутати.

Третє місце посіла категорія “побиття та напади” – 31 (для порівняння: у 2017 році було зафіксовано 30 таких випадків).

За кількістю порушень на четвертому місці опинилася категорія “обмеження доступу до публічної інформації” – 19 випадків. За аналогічний період 2017 року було зафіксовано вдвічі більше таких випадків – 41, і посідала ця категорія другу позицію. Цьогоріч обмежували доступ журналістів до публічної інформації найчастіше органи центральної і місцевої влади.

П’яте місце за кількістю порушень посіли кібератаки – 15 випадків, за аналогічний період 2017 року зафіксована така ж кількість порушень.

Регіоном-лідером за кількістю порушень прав журналістів з початку року так і залишається Київ з областю (97). Далі йдуть Миколаївщина (16 випадків), Дніпропетровщина та Полтавщина (по 12), Одещина (11), Львівщина (10). В інших регіонах зафіксовано по дев’ять, сім, шість, п’ять, чотири, три, два та по одному випадку. Зауважимо, що цьогоріч Дніпропетровщина та Львівщина вперше увійшли до п’ятірки регіонів-лідерів за кількістю порушень прав журналістів. Водночас Миколаївщина та Полтавщина вже третій рік лишаються в цій першій п’ятірці.

Порушували переважно право журналістів на професію, згідно з моніторингом, приватні особи, представники центральної та місцевої влади та правоохоронці.

На окупованих територіях Донецької та Луганської областей, у зв’язку з дуже обмеженими можливостями доступу до цих територій, ІМІ вдалося зафіксувати лише два порушення (2017 року – три). Зокрема, у 2018 році на сепаратистських сайтах знову оприлюднили персональні дані журналістів 11 українських ЗМІ. Також ІМІ нагадує, що журналіст Станіслав Асєєв перебуває в полоні бойовиків “ДНР”, за різними даними, з травня або червня 2017 року.

В окупованому Росією Криму у 2018 році було зафіксовано 12 нових випадків порушень свободи слова (2017 року – 16 випадків). Зокрема, цей рік у Криму “відзначився” затриманням громадських журналістів, які як явище виникли саме після винищення незалежної журналістики на півострові.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter