У Вінницькій спецшколі виявили численні порушення, зокрема зламані ліжка та аварійний туалет

Дата: 07 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

У спеціальній школі на Вінниччині представники Омбудсмана та працівники соцслужби виявили низку порушень. Діти сплять на поламаних ліжках, туалет перебуває в аварійному стані, у кімнатах стоїть сильний запах сечі, а лікаря в закладі немає вже понад два роки.

Про це розповіли в Головному управлінні Національної соціальної сервісної служби у Вінницькій області.

Фото: Головне управління Нацсоцслужби у Вінницькій області

Йдеться про Ободівську спеціальну школу в Гайсинському районі, де постійно живуть 86 дітей з порушеннями інтелектуального розвитку.

Перевіряльники зʼясували, що умови життя в школі незадовільні, їжа неналежної якості, а медичної допомоги діти не отримують. Керівництво закладу не реагує на термінові ситуації, що загрожує безпеці та здоров’ю вихованців.

Під час візиту перевіряльники побачили, як адміністрація не змогла правильно відреагувати на випадок з матір’ю, яка прийшла по дитину в стані алкогольного сп’яніння. Замість того щоб діяти за законом і співпрацювати з органами, які борються з домашнім насильством, керівництво збиралося віддати дитину матері. Це свідчить про те, що школа не знає, як поводитися в таких ситуаціях, і не взаємодіє з відповідними службами.

Перевірка також виявила, що діти сплять на зламаних ліжках, зроблених з пошкоджених плит, зі старими брудними матрацами та постільною білизною. У деяких спальнях є сильний запах сечі. Прибирання проводиться неякісно, попри те що в дітей часто трапляється мимовільне сечовипускання. У медичній документації це не зафіксовано.

Школа розташована в триповерховій будівлі. Там є адміністративні приміщення, навчальні класи, кухня, медкабінет, бібліотека, спортивна зала, майстерні та спальні на 120 місць. Діти мешкають на першому й цокольному поверхах. У кімнатах тісно, там живуть по 10 і більше вихованців. Особисті речі зберігаються не в шафах, а в коробках чи на підлозі. Одяг часто брудний і має неприємний запах. У спальнях зберігають інвентар для прибирання, а діти самі відповідають за чистоту. Дезінфікувальні засоби лежать у відкритому доступі.

У хлопців немає окремого місця для переодягання, що порушує їхнє право на приватність. Туалет на вулиці перебуває в незадовільному стані, а внутрішній – зачинений, і ключ від нього має лише персонал. Їжу подають п’ять разів на день, але норми харчування не дотримуються. Кількість столових приладів обмежена – діти їдять лише ложками.

Медичну допомогу в школі не надають. Лікар не працює вже понад два роки. Немає контролю за станом здоров’я дітей – там не фіксують травм, не проводять оглядів на педикульоз. Медичні документи не заповнюють. Ліки дають без призначення лікаря, а в аптечці є прострочені препарати. 

Школа не забезпечує належного зв’язку між дітьми та їхніми сім’ями. Батьки не можуть бачитися з дітьми без нагляду або регулярно спілкуватися з ними. Графіки повернення дітей додому складають без погодження з родинами. Заняття щодо запобігання домашньому насильству не проводяться. Служби в справах дітей, яким школа повідомляє про перебування дитини в закладі, не допомагають родинам у розв’язанні проблем.

За результатами перевірки склали акт із вимогами до керівництва школи щодо усунення цих проблем.

Нагадаємо, що в Миколаївській області створили мультидисциплінарну комісію, яка перевірить випадки порушення прав дітей у двох спеціалізованих закладах області. Раніше моніторингова група Офісу омбудсмана підготувала звіт, у якому йшлося про те, що в одному із закладів дітям давали протерміновані ліки, а дітей, які вимагали особливого піклування, прив’язували до крісел.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter