У столичних театрах вистави роблять доступними для людей з порушеннями зору завдяки аудіодескрипції
У київських театрах впроваджують аудіодескрипцію для людей з порушеннями зору. Це дозволяє зробити культурний простір доступнішим.
Про це повідомили в Департаменті культури КМДА.

У Київському національному академічному театрі оперети аудіодескрипцію застосовують під час пʼяти вистав: “За двома зайцями”, “Сімейка Адамсів”, “В джазі тільки дівчата”, “Тигролови”, “Доріан Грей”. Послуга безоплатна, бо доступна в межах гранту від Українського культурного фонду.
Київський академічний драматичний театр на Подолі раз на місяць показує вистави з аудіодескрипцією. А в Київському академічному театрі юного глядача на Липках під час вистави “Хто росте у парку” використовують тактильні, слухові, нюхові та смакові відчуття. Глядачам зав’язують очі, щоб вони сприймали подію через інші сенсорні канали.
Київський академічний театр на Печерську також проводить вистави для людей з порушеннями зору. Уже відбулися покази вистав “Мистецтво домовлятися” та “Покоління пепсі”. Перегляд можливий лише за попереднім замовленням.
Крім театральних постановок, адаптують і фільми. У культурному кластері “Краків” для людей з порушеннями зору створили можливість перегляду кінострічок через застосунки “Podyv”, “Subcatch”, “Greta” та “Earcatch”. У такий спосіб вдалось адаптувати майже 90% усіх фільмів.
Заступниця голови КМДА Марина Хонда зазначила, що культура має бути доступною для всіх. Вона наголосила, що безбарʼєрне середовище в мистецтві сприяє соціальній інтеграції та робить Київ містом рівних можливостей.
Раніше Київрада ухвалила програму “Столична культура: 2025–2027 роки”, яка передбачає заходи для створення безбар’єрного доступу. У закладах культури впроваджують альтернативні формати інформаційного супроводу – аудіодескрипцію, переклад жестовою мовою та субтитри. Крім того, працівники культурних установ проходять навчання з питань безбар’єрності.
Нагадаємо, що торік у Сумах на сцені національного театру імені М. Щепкіна вперше відбулася вистава з додатковим тифлокоментуванням для людей з порушенням зору.