У щорічних звітах Держдеп США вже не закликатиме уряди країн дотримуватися певних прав людини
У США співробітникам Державного департаменту наказали “оптимізувати” процес підготовки традиційних щорічних звітів щодо дотримання прав людини.
Про це з посиланням на записку з новими правилами редагування розповідає видання NPR.

Держдеп, як нагадують журналісти, щороку публікує звіти, на що “дуже очікують іноземні лідери та дипломати”, зацікавлені в тому, як зображують їхні країни.
До прикладу, аналізуючи ситуацію з дотриманням прав людини в Україні останніми роками, Держдеп звертав увагу, як єдиний телемарафон дав владі безпрецедентний рівень контролю за новинами, а також як корупція заважає боротися з торгівлею людьми.
Судячи з нових вимог до редагування, авторам наказали більше не закликати уряди у світі дотримуватися права на свободу пересування та мирні зібрання, не засуджувати утримання політичних в’язнів та обмеження вільних і чесних виборів. Не звертатимуть увагу й на примусове повернення на батьківщину біженців чи шукачів притулку, які можуть зіткнутися там з різними формами насильства, а також менше уваги отримають теми переслідування правозахисних організацій.
Скоротять і розділи про дотримання прав жінок та ЛГБТ-людей.
Згадані вище нововведення, як ідеться в записці, мають узгодити звіти про права людини з поточною політикою США та “нещодавно виданими розпорядженнями”.
Виконавчий директор Amnesty International Пол О’Брайен, коментуючи ці новини, розцінив їх як сигнал того, що США “більше не збираються тиснути на інші країни, щоб ті дотримувалися прав, які гарантують громадянські та політичні свободи”.
Речник Державного департаменту відмовився коментувати інформацію про зміни для NPR.
Звіти про дотримання прав людини за минулий рік, які готували ще під час адміністрації Джо Байдена, мали б опублікувати в березні-квітні, але нова адміністрація Дональда Трампа вирішила їх відредагувати.
Тепер публікації очікують у травні.
Нагадаємо, ще в травні 2020 року правозахисники заявляли, що пандемія ковіду створила переломний момент у світі, який може поглибити тенденцію занепаду демократії. Тоді вперше за 25 років із 29 досліджених організацією Freedom House країн Європи та Євразії лише 10 отримали статус демократій.
Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну експерти кажуть, що світові лідери самоусунулися від захисту прав людини. Не звертають достатньої уваги демократичні лідери й на проблему корупції, що поширюється світом та руйнівно впливає на дотримання прав людини.