У Раді зареєстрували законопроєкт про мову в закладах освіти, який враховує побажання нацменшин
Верховна Рада зареєструвала законопроєкт №13072, який, зокрема, враховує побажання національних меншин щодо можливості використання рідних мов у навчальному процесі.
Про це ZMINA повідомляє з посиланням на Державну службу України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) та картку законопроєкту.

В Україні триває розробка законодавства щодо захисту прав національних меншин, що є однією з вимог для вступу України до ЄС. Під час розширеного діалогу національних меншин, який днями відбувся у Києві, голова ДЕСС Віктор Єленський зазначив, що у сфері захисту національних меншин мають бути розроблені та ухвалені 16 нормативно-правових актів.
Гендиректор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Олександр Ільков повідомив про реєстрацію в Раді законопроєкту №13072, який передбачає зміни у законодавстві щодо використання мов у освітньому процесі. Зокрема, документ містить дві ключові частини: впровадження українськомовного середовища у школах та врахування побажань національних меншин щодо можливості використання рідних мов у навчальному процесі.
Згідно із законопроєктом, заклади освіти будуть зобов’язані створювати для учнів українськомовне освітнє середовище, що включає спілкування на території навчального закладу поза навчанням.
“Прийняття проєкту акта сприятиме подальшому захисту української мови як державної, посиленню її ролі в освітньому процесі, розповсюдженню обов’язку робочого спілкування українською мовою на весь час перебування на території закладу освіти, а не тільки безпосередньо під час занять, уроків, пар тощо з урахуванням особливостей застосування мов національних меншин, які є офіційними мовами ЄС, чи корінного народу”, – йдеться у пояснювальній записці законопроєкту.
Не буде порушенням цього закону:
- навчання відповідно до закону мовою корінного народу, національної меншини України поряд із державною мовою;
- вивчення відповідно іноземних мов, мов корінних народів, національних меншин України;
- використання поряд із державною мови національної меншини у закладах освіти, де є класи (групи) з навчанням мовами національних меншин, які є офіційними мовами ЄС, в освітньому процесі та поза навчанням під час спілкування у приміщеннях та на території закладу;
- вивчення та застосування в освітньому процесі англійської мови;
- право вільного вибору мови освітнього процесу приватними закладами освіти (за винятком російської);
У класах з навчанням мовами національних меншин, що є офіційними мовами ЄС, перелік предметів для вивчення державною мовою може бути розширений на підставі письмового звернення батьків двох третин учнів. За чинними нормами, таке рішення приймає заклад освіти.
На початку березня у Києві презентували План заходів із захисту прав національних меншин. Проєкт документа розробили відповідно до міжнародних стандартів, рекомендацій Єврокомісії, а також пропозицій Ради громадських об’єднань національних меншин (спільнот) України. Реалізація плану триватиме до кінця 2027 року. Серед ключових заходів: гармонізація українського законодавства відповідно до міжнародних стандартів; розширення можливостей для використання мов національних меншин у публічній сфері, покращення доступу до освіти рідною мовою, розвиток механізмів боротьби з дискримінацією.
Також ZMINA писала, що у вересні 2023 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт про внесення змін до Закону “Про національні меншини (спільноти) України” щодо деяких питань реалізації прав і свобод осіб, які належать до національних меншин (спільнот) України, врахувавши низку рекомендацій від Венеційської комісії.
Після цього уряд ухвалив державну цільову програму “Єдність у розмаїтті” на період до 2034 року, яка має створити умови для реалізації прав і можливостей національних спільнот та корінних народів. Це частина однієї з вимог для вступу України до ЄС.