У Німеччині сталася сутичка через вінок ультраправої АдН на церемонії вшанування учасників антинацистського опору
Під час офіційної церемонії вшанування річниці невдалого замаху на Адольфа Гітлера в Німеччині стався конфлікт через вінок, який принесла парламентська фракція ультраправої партії “Альтернатива для Німеччини” (АдН). Один з нащадків учасника німецького руху опору спробував прибрати цей вінок, після чого сталася сутичка.
Про це повідомляє Spiegel.
Фото: Clemens Bilan / EPAІнцидент стався біля меморіалу в берлінському Бендлерблоці під час урядової церемонії до річниці замаху Клауса фон Штауффенберга на Адольфа Гітлера 20 липня 1944 року. Тобіас Коренке – двоюрідний правнук протестантського теолога та учасника антинацистського опору Дітріха Бонгеффера – намагався прибрати вінок АдН з меморіалу. Працівники служби безпеки втрутились, а під час штовханини вінок пошкодили.
Коренке пояснив, що багато нащадків учасників руху опору, зокрема й він, відчувають сильне обурення через те, що АдН покладає вінки на таких церемоніях. За його словами, вони не готові миритися з цим.
Речник парламентської фракції АдН підтвердив, що партія принесла вінок на пам’ятний захід. Водночас він не зміг сказати, чи були на церемонії депутати фракції. Керівник робочої групи з історії у фракції АдН Ґетц Фрьоммінг заявив, що партію запрошують на такі офіційні заходи, оскільки вона представлена в Бундестазі.
Головною промовицею цьогорічної церемонії стала федеральна міністерка в справах сім’ї Карін Прін із Християнсько-демократичного союзу. Вона наголосила, що виступає не лише як членкиня уряду, а і як громадянка та нащадок жертв і тих, хто пережив Голокост. Міністерка розповіла, що її прабабусю вбили в нацистському таборі смерті Собібор.
Прін зазначила, що учасники змови 20 липня та інших груп опору нагадують: демократію підтримують не лише державні інституції. На її думку, вона тримається також на громадянській відповідальності людей, які готові діяти в інтересах суспільства, навіть коли це непросто. Міністерка наголосила, що відповідальність починається з особистої позиції, а суспільство не має допустити, щоб люди відверталися від демократії.
Також вона підкреслила, що люди не народжуються героями. За її словами, вони вчаться брати на себе відповідальність ще до того, як свобода та людська гідність опиняються під загрозою. Вона додала, що майбутнє свободи залежить від рішень і вчинків, які люди роблять сьогодні.
20 липня 1944 року група офіцерів Вермахту на чолі з Клаусом Шенком графом фон Штауффенбергом без успіху намагалася вбити Адольфа Гітлера за допомогою бомби, повалити нацистський режим і завершити Другу світову війну. Того ж вечора Штауффенберга та ще трьох учасників змови розстріляли у дворі Бендлерблока.
Саме в цій будівлі нині розташоване Федеральне міністерство оборони Німеччини. Після пам’ятної церемонії там також запланували урочисту присягу 240 новобранців Бундесверу.
Після інциденту директор меморіального комплексу “Бухенвальд” Єнс-Крістіан Ваґнер розкритикував АдН. Він заявив, що партія використовує пам’ять про антинацистський опір у власних політичних цілях. За його словами, АдН намагається створити враження, ніби сьогодні перебуває в такому самому становищі, як Штауффенберг, брати й сестри Шолль чи інші учасники руху опору, які боролися проти нацистського режиму. Він зазначив, що партія порівнює себе з ними, говорячи про нібито опір “режиму коронавірусу”, урядам Ангели Меркель, коаліції “світлофор” або уряду Фрідріха Мерца.
Ваґнер також наголосив, що політики АдН регулярно поширюють історичний ревізіонізм, применшують Голокост або навіть висловлюють позиції, які виправдовують націонал-соціалізм. На його думку, участь представників цієї партії у вшануванні борців з нацистським режимом і покладання ними вінка є образою пам’яті жертв нацистських злочинів.
Нагадаємо, що німецькі політики, журналісти та посол України в Німеччині розкритикували видання Spiegel через заголовок випуску до річниці початку радянсько-німецької війни. У ньому війну назвали “нашою війною проти Росії”. Критики наголосили, що таке формулювання ігнорує українські втрати.