Адаптації українського законодавства до стандартів ЄС бракує системності – Іванна Климпуш-Цинцадзе

Дата: 02 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Україні в процесі руху до членства в Євросоюзі, зокрема в адаптації законодавства до стандартів ЄС, бракує системного підходу, адже законопроєкти можуть ухвалювати в останній момент.

Про це заявила голова Комітету ВР з питань євроінтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе під час конференції “Вступ України до ЄС: вибір зроблено, питання часу”, яка відбулася 1 квітня в Києві, повідомляє кореспондент ZMINA.

Фото: Ukraine2EU

Іванна Климпуш-Цинцадзе висловила думку, що Україні бракує системного підходу в адаптації законодавства для вступу до ЄС. 

“У нашому русі до членства в Європейському Союзі нам бракує системності. Україна робить серйозні та швидкі кроки в процесі вступу до Європейського Союзу і має позитивну тенденцію з боку ЄС, що ми дуже цінуємо. В Україні видається, що ми рухаємося “карколомними” кроками. Але якщо зануритися в цей процес, буде зрозуміло, що декларованої пріоритезації дуже часто не вистачає”, – зауважила народна депутатка.

За її словами, часто завдання реалізуються в останній момент.

“Ми, як той студент в останню ніч перед іспитом, намагаємось ухвалити якийсь законопроєкт через те, що в нас там післязавтра закінчується чергова вимога чи ми пообіцяли, що це нам потрібно, щоб ми завершили ту чи іншу дорожню карту чи ще щось для скринінгу. І ці речі точно мають змінитися”, – звернула увагу Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Вона нагадала, що в січні 2024 року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль анонсував схвалення Національної програми адаптації законодавства України до права ЄС. 

“Я дуже розраховую, що як тільки уряд підготує цей національний план адаптації, за яким ми зможемо слідувати й прогнозувати, коли саме той чи інший  законодавчий “шматок” потрапить до парламенту, то ми зможемо опрацьовувати це набагато краще і глибше разом із громадянським суспільством, з бізнес-асоціаціями, на рівні комітетів”, – додала Климпуш-Цинцадзе.

За її словами, це означатиме, що в результаті в Україні буде якісніше законодавство. Проте ухвалення законодавчого акта не досить для того, щоб він працював. Його подальша імплементація є критичною частиною цього ухвалення.

Іванна Климпуш-Цинцадзе виділила три основні пріоритети України на шляху до ЄС: планування, системність дій та контроль над реалізацією завдань, які країна має виконати в межах реформ.

“Я вважаю, що головне для нас – це створити систему, яка до того, коли ми будемо завершувати перемовини з Європейським Союзом, повністю б відповідала системі основ у ЄС. Оця ціннісна база Копенгагенських критеріїв (правила, які визначають, чи має держава право приєднатися до ЄС. – Ред.) і антикорупційні заходи, і верховенство права, і свободи – це те, що дасть  можливість реалізовувати всі інші завдання набагато швидше та якісніше”, – зауважила Іванна Климпуш-Цинцадзе. 

Раніше ZMINA писала, що в Україні розпочала свою роботу Програма Ukraine2EU – це спільна ініціатива ЄС, Данії, Литви та Швеції, спрямована на підтримку євроінтеграційних процесів. Програма надасть підтримку за чотирма напрямами: зміцнення спроможності ключових інституцій, розширення юридичної експертизи, підвищення інституційної спроможності та обізнаності громадян щодо процесу євроінтеграції.  

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter