У МОН пояснили, що ігнорування, пасивна агресія та акцент на відмінностях у школі також є булінгом
У Міністерстві освіти і науки України розповіли про приховані та непомітні вияви булінгу в навчальних закладах.
У телеграм-каналі відомства опублікували відповідну інфографіку.
У міністерстві зазначили, що не всі випадки, які насправді є цькуванням, очевидні. Деякі інциденти часто залишаються непоміченими дорослими, хоча їхній вплив не менш травматичний, ніж фізичне чи відкрите словесне насильство.
Так, прихований булінг може проявлятися в різних формах. Наприклад, ігнорування або соціальна ізоляція трапляються, коли однокласники постійно не запрошують когось до гри чи скасовують свої плани, якщо ця дитина хоче приєднатися. Нерідко створюються закриті “таємні групи”, з яких окремих дітей навмисно виключають.
Ще однією формою прихованого булінгу є пасивна агресія. Це може бути регулярне використання саркастичних чи двозначних коментарів, а також “жартів”, які попри уявну нешкідливість серйозно ранять дитину. Така поведінка руйнує її самооцінку і створює відчуття меншовартості.
Маніпуляції та контроль теж належать до прихованих форм цькування. Зазвичай це обман або емоційний шантаж, наприклад фрази на кшталт “Якщо ти цього не зробиш, ми більше не будемо з тобою дружити”. Такі дії призводять до відчуття провини, слабкості та безпорадності. Часто маніпуляції можуть проявлятися через нав’язливу “допомогу”, яка формує в дитини враження, що вона неспроможна впоратися самостійно.
Ще один вияв завуальованого цькування – це акцентування на відмінностях. Постійні коментарі щодо соціального статусу, зовнішності чи досягнень можуть маскуватися під “невинні” зауваження, але насправді мають на меті принизити або висміяти дитину.
Крім того, до булінгу належить і пасивна участь. Ті, хто лише спостерігає за цькуванням, підтримує кривдників сміхом чи іншими способами або просто ігнорує проблему, також стають його частиною. Така бездіяльність часто сприймається як схвалення подібної поведінки.
Фахівці МОН підкреслили, що для боротьби з цькуваннями важливо постійно впроваджувати профілактичні заходи на загальношкільному рівні. Основною метою таких дій є створення безпечного та дружнього середовища для учнів.
Нагадаємо, що в жовтні цього року Міністерство освіти і науки запровадило новий інструмент для оперативного повідомлення про випадки булінгу. Відтепер школярі або їхні батьки можуть заповнити просту анкету та надіслати електронну скаргу, залучивши до розвʼязання проблеми адміністрацію школи або за необхідності поліцію.