У Міносвіти визначилися із переліком спеціальностей, освіту за якими не визнаватимуть в Україні
Міністерство освіти і науки ухвалило рішення щодо переліку спеціальностей, яких не визнаватимуть в Україні. Йдеться про п’ять напрямів бакалаврської та магістерської освіти, здобуті на тимчасово окупованих територіях (ТОТ).
Про це повідомив міністр освіти і науки Оксен Лісовий під час Години запитань до уряду у Верховній Раді, відповідаючи на запитання народної депутатки від фракції “Голос” Таміли Ташевої.

Він повідомив, що відповідний проєкт акта надіслано на розгляд Кабінету Міністрів.
“Наразі відбувається його доопрацювання з Секретаріатом КМУ. Положенням передбачено визначення переліку спеціальностей, які не будуть визнаватися в Україні. Це спеціальності, які стосуються військових фахів, правничі, кібербезпека, державна безпека, богослов’я. Все інше визнаватися буде”, – сказав Лісовий.
Міністр додав, що результати навчання на магістерському рівні за цими спеціальностями також не підлягають визнанню.
Лісовий проінформував, що тривалий час проєкт Положення щодо верифікації здобутих знань, навичок і компетенцій на ТОТ не затверджувався, оскільки Міністерство фінансів вказувало на фінансову незабезпеченість цього напряму роботи державних органів, що підпорядковуються Міносвіти.
Нагадаємо, 21 листопада 2024 року у річницю ухвалення Закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо визнання результатів навчання осіб, які проживали на ТОТ України” правозахисна спільнота констатувала, що він не працює.
У Коаліції громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройного конфлікту, вважають, що питання створення умов для продовження освіти та працевлаштування молоді з ТОТ має стати частиною державної молодіжної політики та політики реінтеграції. У своїй щоденній роботі вони вбачають, що для молодих людей, які вимушено залишалися в окупації, важливо жити та навчатися на підконтрольній території.
Нагадаємо, 21 січня 2025 року Коаліція правозахисних організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, оголосила 13 пріоритетних кроків для Верховної Ради та Кабміну у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України на 2025 рік.
Читайте також: Потрібні нові механізми доступу до освіти для молоді з тимчасово окупованих територій – Ольга Куришко
Правозахисна спільнота в Україні закликала владу, зокрема, розбудувати систему підтримки зв’язків зі своїми громадянами в окупації, які країна-агресор систематично намагається розірвати. Серед інших рекомендацій у документі також міститься пункт про запровадження програм підтримки для дітей та молоді задля сприяння їхній адаптації та інтеграції після виїзду з окупації, зокрема, для проходження навчання.
Крім того, напередодні коаліція оприлюднила до 13-ї сесії Верховної Ради чергову дорожню карту законопроєктів щодо постраждалого населення з метою консолідації зусиль, формування послідовної законодавчої політики та забезпечення ефективної допомоги.
За підсумками аналізу законопроєктів, представлених у дорожній карті, правозахисники вважають важливим звернути увагу народних депутатів України на окремі питання, які виникають у процесі підготовки та розгляду законодавчих ініціатив із цієї тематики.