У мережі опублікували, ймовірно, замовний дискримінаційний матеріал про журналісток “Четвертої влади”

Дата: 14 Листопада 2024
A+ A- Підписатися

Невідомі опублікували в інтернеті матеріал із характерними ознаками чорного піару, елементами ейджизму та лукізму стосовно двох журналісток “Четвертої влади”. Редакція пов’язує цю публікацію з критичним матеріалом щодо Яни Євтушок, яка керує відділом комунікації Рівненської міської ради і, за твердженнями медіа, перешкоджає їхній роботі.

Про це повідомив головний редактор “Четвертої влади” Володимир Торбіч.

Скриншоти дискримінаційного матеріалу опублікував Володимир Торбіч

Торбіч зазначив, що ця кампанія чорного піару спрямована на двох журналісток – Ольгу Підгородецьку та Валерію Хомич, які регулярно висвітлюють сесії Рівнеради. Він також висловив припущення, що текст замовного характеру створили за допомогою штучного інтелекту.

Представниця Інституту масової інформації в Рівненській області Ганна Калаур розповіла, що наклепницький матеріал зʼявився 12 листопада на сайті “Персона” під назвою “Четверта влада чи фабрика брехні? Як журналісти продають плітки замість правди заради прибутку”. У статті автор вдається до маніпуляцій, використовуючи фрагменти біографій журналісток і стверджуючи, що їхній професіоналізм сумнівний через відсутність дипломів журналіста.

Автор матеріалу у висновку порівнює журналісток з лікарями без медичної освіти, заявляючи, що вони отримали інструмент, але не вміють ним користуватися.

Окрім маніпуляцій, автор статті вдається до ейджизму, зазначаючи: “Ольга доросла, в неї є сімʼя. Але життя покидало її теж добряче”, “Валерії 20 років, а Ользі майже 40 років”. 

Скриншоти дискримінаційного матеріалу опублікував Володимир Торбіч

У коментарі представниці ІМІ журналістка Ольга Підгородецька зауважила, що вважає цей матеріал “примітивним способом дискредитації”. Вона зазначила, що автори досягли зворотного ефекту, про що їй повідомили її джерела.

“Це невдала і безграмотна кампанія органу місцевого самоврядування, а саме команди виконувача обов’язків міського голови Рівного Віктора Шакирзяна. Цей чорний піар за принципом бумеранга полетів до авторів”, – зазначила Ольга.

У матеріалі також присутній лукізм: автор контрастує реальне фото Валерії Хомич зі згенерованим штучним інтелектом зображенням.

Хомич поділилася думкою, що метою матеріалу була дискредитація. Вона зазначила, що критикувати людину за зовнішність – це низький прийом, який характеризує не її, а самого автора.

Валерія каже, що чорний піар стосовно неї є примітивним і вважає, що до його створення могла бути причетна Яна Євтушок, якій вона свого часу розповіла деякі факти зі своєї біографії, викладені в наклепницькому матеріалі.

Валерія висловила думку, що метою цього матеріалу було дискредитувати їх через відсутність журналістських дипломів і те, що в дитинстві одна з них мріяла стати акторкою, а інша працювала гримеркою. Однак, на її переконання, спроба дискредитації зазнала невдачі, і, скоріше, це показало, що їхня діяльність викликає роздратування.

Вона також зауважила, що ситуація виглядає абсурдно, оскільки “Четверта влада” неодноразово публікувала матеріали й про декларації депутатів “Рівне разом”, і про компанії виконуючого обов’язки мера Віктора Шакирзяна, і про призначення Ліани Диновської без конкурсу, проте чорний піар почався тільки після публікації про прессекретарку.

Представниця ІМІ намагалася зв’язатися з Яною Євтушок, телефонуючи на її робочий та особистий номери, однак та не відповідала. Вона також звернулася до Яни Євтушок через телеграм із проханням прокоментувати її можливу причетність до замовного матеріалу проти “Четвертої влади”. Наразі відповідь не надходила. ІМІ оприлюднить позицію Євтушок, якщо вона надасть відповідь.

Нагадаємо, що у серпні 2024 року Інститут масової інформації провів дослідження, проаналізувавши 50 українських онлайн-медіа. Половина з них використовує у своїх матеріалах мову ворожнечі, сексизм, дискримінаційні вирази та стереотипи стосовно жінок.

Так, сексизм у медіа проявляється через матеріали, що дискримінують жінок на основі їхнього зовнішнього вигляду чи гендерної ролі. Часто такі матеріали створюються на основі фотографій із соціальних мереж, до яких додають принизливі та суб’єктивні коментарі. Це призводить до порушення професійних і етичних стандартів журналістики.

Українські медіа, прагнучи збільшити перегляди, також публікують сексистські матеріали, які обʼєктивізують жінок і акцентують на їхньому віці та зовнішньому вигляді. Такі статті підсилюють стереотипи про “ідеальне тіло” і часто включають неетичні деталі. Дослідники також виявили випадки дискримінації за віком і акцентування на одязі та прикрасах жінок, зокрема Олени Зеленської, без належної уваги до їхньої діяльності.

Крім того, медіа продовжують поширювати стереотипи про жінок як “господинь”, готуючи поради та рекомендації з ведення домашнього господарства. Ці матеріали, які здебільшого спрямовані на жінок, пропонують рецепти та поради з прибирання, при цьому ігноруючи участь чоловіків у домашніх обов’язках.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter