У Києві відкрили укриття від нетерпимості, закликаючи підтримати законопроєкт №5488
27 червня, у четвер, на Софійській площі відкрили інсталяцію – “Укриття від нетерпимості”. Сховатися під час повітряної тривоги там не можна, оскільки в цьому “сховищі” – скляні стіни. Його ідея полягає у тому, щоб нагадати про важливість підтримки законопроєкту №5488, який покликаний удосконалити механізм реагування на випадки дискримінації та розслідування злочинів на ґрунті нетерпимості.
Про це повідомляє кореспондентка ZMINA.
“Тут прекрасний фасад, але під час небезпеки навряд чи хтось із нас хотів би туди зайти, оскільки там скляні стіни. Насправді жодне укриття в Україні не рятує від нетерпимості і насильства через несприйняття. Нинішнє законодавство передбачає покарання за дискримінацію та злочини на тлі національної, расової, релігійної ворожнечі та інших.
Річ у тому, що жінки – не інші, ЛГБТІК-спільнота – не інші, люди з інвалідністю, старші люди теж — не інші. Можливо, ми інакші, але це також дивлячись з ким порівнювати. Законопроєкт №5488 точно може зробити інакших рівними у питанні захисту від дискримінації й ворожого несприйняття”, – наголосила ведуча та журналістка Яна Брензей, яка відкривала захід.
Вона пояснила, що цей євроінтеграційний законопроєкт значно розширює поняття нетерпимості й посилює покарання за це.
“За три роки пройшов усі комітети, зібрав усі фідбеки і лежить – “відпочиває”. Сьогодні ми тут, щоб розбудити людей, які можуть винести його в зал і проголосувати”, – зазначила Брензей.
Так, інсталяція складається з однієї бетонної стіни, на якій написано “Укриття”, та інших стін та стелі – скляних. Творці зазначають, що з огляду на безпекові питання, вони не зі справжнього скла, але це все одно передає ідею тієї крихкості, незахищеності та відсутності захисту вразливих груп.
“Перебуваючи там, усвідомлюєш, що ти не у справжньому укритті, – це якась ілюзія безпеки. Це складно, і це виклик, коли ти не лише можеш постраждати від дій російських окупантів, від їхніх ракет, а також можеш зіштовхнутися зі злочинами на ґрунті ненависті, мовою ворожнечі, дискримінацією”, – зазначив комунікаційний менеджер громадської організації “Сфера” та співорганізатор ХарківПрайду Яків Лавринець.
Тим часом координаторка платформи “Різні.Рівні” Аліна Корінєва зауважила, що бути союзником – це така нова норма, яка стає чимось абсолютно звичайним, тому має бути у житті кожної людини.
“Ми маємо показувати, що підтримуємо і ЛГБТІК+ людей, і інші вразливі групи. Підтримувати рівність – це така ж буденність, як сходити на роботу, купити продукти, погодувати кота. Наразі злочини на ґрунті ненависті повертаються знову, їхня кількість зростає, нападів все більше. З цим треба щось робити, є законопроєкт №5488, який 3 роки лежить у шухляді. Ми вирішили зробити таку інформаційну кампанію, щоб нагадати про нього”, – пояснила вона.
На вході в “укриття” міститься табличка, у якій йдеться про важливість законопроєкту, а також є QR-код, перейшовши за яким, можна підписати лист до Верховної Ради на підтримку цього документа.
Нагадаємо, що у період з січня 2020 року по травень 2024-го правозахисний ЛГБТ-центр “Наш світ” задокументував 291 злочин чи інцидент на ґрунті гомо- і трансфобії. У 2019 році організація зафіксувала 275 таких випадків. Зменшення задокументованих випадків повʼязане, зокрема, з пандемією COVID-19 та повномасштабною війною.
Читайте також: Злочинна нетерпимість: з чим пов’язана нова хвиля квірофобних нападів та як цьому запобігти