У Києві відкрили меморіал пам’яті жертв геноциду кримських татар

Дата: 11 Вересня 2024
A+ A- Підписатися

Під час четвертого саміту міжнародної Кримської платформи в Києві відкрили меморіал, присвячений жертвам геноциду кримськотатарського народу.

Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив президент України Володимир Зеленський.

 

Меморіал у київському сквері Миру покликаний нагадувати про три трагічні етапи в історії кримськотатарського народу: анексію Криму Російською імперією в 1783 році, радянську депортацію в 1944 році та російську тимчасову окупацію українського півострова у 2014-му.

У церемонії відкриття взяли участь президент України, перша леді Олена Зеленська. Разом із ними пам’ять кримських татар ушанували президент Литви Гітанас Наусєда, прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович, прем’єр-міністр Латвії Евіка Сіліня, голова Сенату парламенту Чехії Мілош Вистрчіл, голова парламенту Молдови Ігор Гросу, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, керівник Офісу Президента Андрій Єрмак, Постійна Представниця Таміла Ташева,  лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, урядовці, посли, військові, представники кримськотатарського народу та громадськості.

“Крим – це не просто територія. Це частина нашої душі, це земля, де наші люди жили в мирі та гармонії зі своєю культурою, мовою, традиціями. Ми не просто боремося за повернення Криму – ми боремося за відновлення справедливості, за можливість для кожного кримчанина повернутися додому, у свій Крим, вільний від Росії та страху”, – сказав президент і висловив упевненість, що такий самий меморіал неодмінно з’явиться в нашому, вільному Криму.

“Ми стоїмо в особливому місці. Ще донедавна тут був сквер чекістів. У ваших країнах знають і пам’ятають про їхні жахливі злочини. Злочини й діяння радянської тоталітарної системи загалом. Як вони вбивали, катували, вчиняли насильницькі депортації. […] Зло, абсолютне зло, яке вчинила радянська влада, зокрема самі чекісти, у 1944 році. І сьогодні на цьому місці ми відкриваємо меморіал. […] Як символ того, що тирани й диктатори неодмінно програють”, – сказав Зеленський.

Як відомо, з 18 до 20 травня 1944 року в Криму тривала депортація кримських татар. За два дні з півострова радянські силовики насильно переселили до 194 тисяч осіб. Геноцидом депортацію кримських татар визнали Україна, Естонія, Грузія, Латвія, Литва, Канада та Польща.

Щорічно в Криму з нагоди роковин Дня пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу відбувалися масові заходи, зокрема жалобний мітинг у центрі кримської столиці. Утім, після військової операції Росії із захоплення Кримського півострова проведення подібних акцій у центрі тимчасово окупованого Сімферополя росіяни заборонили.

Комуністичний режим СРСР та згодом Росія цілеспрямовано поширювали протягом десятиліть міф про кримських татар щодо “зради”. І сьогодні країна-окупантка використовує цей наратив для поширення мови ворожнечі, утисків та розбрату в тимчасово окупованому Криму.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter