У Коаліції організацій, які опікуються постраждалими від війни, просять владу допомагати молоді виїжджати з окупованих територій
Дата:
22 Січня 2025
Підтримка молоді з тимчасово окупованих територій (ТОТ) має відбуватися не лише в освітньому процесі на підконтрольній уряду України території, держава Україна має допомогати молоді виїжджати з окупації.
Про це під час презентації 13 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України у 2025 році в Укрінформі заявила директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, передає кореспондент видання ZMINA.

Говорячи про десятий крок з документа, щодо підтримки дітей і молоді з ТОТ України, зокрема через створення умов для здобуття освіти, правозахисниця підкреслила, що це ширший крок. Він має охоплювати підтримку та сприяння з боку держави, щоб молодь ухвалювала рішення виїхати з окупації.
“Така політика точно має охоплювати питання документів. Адже молоді люди на ТОТ, які досягнули повноліття, часто ніколи не мали українського паспорта, і виїзд на підконтрольну уряду України територію для них дуже ускладнений. Наразі існує лише один пункт пропуску, Доманово – Мокрани [на межі Брестської області Білорусі та Волинської області України], і білоруські прикордонники вимагають українські документи під час перетину кордону до України. А в молодих людей таких документів немає”, – розповіла Альона Луньова.
Вона закликала владу продумати, як заохотити молодь в окупації виїжджати з окупованих територій та забезпечити її приїзд на підконтрольну уряду України територію, виготовляти документи без необґрунтованого затримування, працевлаштовувати тощо.
Читайте також: Як громадянам в окупації отримати паспорт України
“Це має бути загалом частиною державної молодіжної політики, яка має враховувати фактор окупації – такої, що триває, та тривалої окупації. Не окремий курс, який був у Мінреінтеграції, це також дуже добре, справді, і важливо, але в державі має бути візія щодо молоді з окупованих територій”, – резюмувала правозахисниця.
Нагадаємо, 21 січня Коаліція організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, оголосила 13 пріоритетних кроків для Верховної Ради та Кабміну у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України на 2025 рік.
Експертка Центру прав людини ZMINA з питань внутрішнього переміщення Марія Красненко пояснила, що ці 13 пріоритетних кроків пов’язані між собою для того, щоб державна політика була комплексною, єдиною і враховувала питання, які є актуальними для постраждалих від війни громадян.
Коаліція висловила готовність до взаємодії, співкоординації та співпраці з урядом і парламентом “задля того, аби держава Україна вистояла, перемогла”.