Генпрокуратура вимагає не використовувати місця несвободи, де умови тримання прирівнюються до катувань

Дата: 05 Вересня 2021
A+ A- Підписатися

Після низки перевірок умов тримання в’язнів у місцях несвободи, в Офісі генпрокурора вимагають негайно припинити використовувати приміщення, тримання у яких несе безпосередню загрозу для життя та здоров’я в’язнів і персоналу пенітенціарних закладів.

Про це повідомляє пресслужба Офісу генпрокурора.

Джерело: Офіс генпрокурора

Загалом у 2021 році прокурорами внесено майже 3 тисячі документів реагування, за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто 2,2 тисячі службових осіб. За ініціативою прокурорів звільнено 87 незаконно утримуваних осіб, з яких 73 з дисциплінарних приміщень, розпочато досудове розслідування у 200 кримінальних провадженнях”, – йдеться у повідомленні.

Наразі, на виконання вказівки заступника генерального прокурора, триває переведення в’язнів з аварійних приміщень державної установи “Херсонський слідчий ізолятор” до дільниць слідчих ізоляторів при Дар’ївській та Північній виправних колоніях.

Джерело: Офіс генпрокурора

Також за результатами перевірки діяльності Дніпровської установи виконання покарань № 4, встановлено факти грубих порушень вимог законодавства щодо санітарно-технічного та протипожежного стану більшості камерних приміщень установи. Частина приміщень перебуває в аварійному стані, камери, де тримаються в’язні, мають пошкоджену підлогу, наявні протікання каналізаційної та водопровідної систем, пліснява, грибок стін та стелі, а електричне обладнання експлуатується з грубими порушеннями вимог правил пожежної безпеки.

Лише у 2021 році Європейським судом з прав людини було встановлено порушення Україною статті 3 (заборона катувань), Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод у 13 справах саме у зв’язку із неналежними умовами тримання в Дніпровській установі виконання покарань № 4. Загальна сума компенсації заявникам у цих справах, яка має бути сплачена з державного бюджету, складає понад 140 тисяч євро“, – написано у повідомленні.

Зазначається, що Дніпропетровська обласна прокуратура вже внесла вказівку про призупинення експлуатації аварійних приміщень на адресу міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань. 

Нагадаємо, що Європейський суд з прав людини визнає катуванням тримання людини у місцях несвободи в умовах, що несуть загрозу для її життя та здоров’я. До таких умов Суд відносить відсутність у в’язнів доступу до свіжого повітря, неналежний рівень освітлення та антисанітарний стан житлових приміщень, незначний розмір жилої площі з розрахунку на 1 в’язня (менш як 4 квадратних метри) тощо.

Раніше ZMINA повідомляла, що Кабінет Міністрів ухвалив законопроєкт “Про створення подвійної системи регулярних пенітенціарних інспекцій”, що передбачає створення системи регулярних внутрішніх і зовнішніх пенітенціарних інспекцій.

Відповідно до законопроєкту, внутрішні (адміністративні) пенітенціарні інспекції мають відбуватися, зокрема, у формі моніторингових візитів, регулярних перевірок (планових і раптових) з попередженням чи без нього. Перевірки уповноважені особи можуть проводити як самостійно, так і з залученням спеціалістів. Візит можуть організувати також за зверненнями або повідомленнями, зокрема в медіа та інтернеті.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter