У чотирьох регіонах впроваджують пілотний проєкт “Прокурор громади”: що передбачає нова модель

Дата: 11 Листопада 2024
A+ A- Підписатися

Україна впроваджує нідерландську модель взаємодії прокуратури з громадами. У лютому 2024 року 12 прокурорів розпочали роботу в новому форматі в чотирьох пілотних регіонах.

Про це йдеться в Тіньовому звіті до розділу 23 “Правосуддя та фундаментальні права” Звіту Європейської комісії щодо України. 

У серпні 2023 року в Україні запровадили проєкт “Прокурор громади”. Його створення зумовлене тим, що більшість громадян мало контактує з правоохоронними органами та прокуратурою. Людей насамперед хвилюють проблеми безпеки в їхньому безпосередньому оточенні – у районі проживання чи на власній вулиці. Через це прокуратура часто сприймається як інституція, відірвана від потреб місцевих громад.

За новою концепцією, прокуратура тісно співпрацюватиме з правоохоронними органами, громадськими організаціями, освітніми закладами та бізнесом для створення безпечного середовища в громадах – запобігання кримінальним правопорушенням і, як наслідок, поліпшення якості життя членів громад.

Усі учасники такої співпраці поділяють мету зробити систему правосуддя більш людиноцентричною, динамічною, доступною, а також думку, що краще використовувати громаду як партнера для подолання злочинності. Йдеться також про поглиблення балансу між захистом прав особи, реалізацією запиту суспільства на справедливість, кримінальним переслідуванням і законним покаранням завдяки налагодженій взаємодії прокуратури, органів правопорядку, інших організацій та установ.

Концепція створює платформу та нові інструменти для результативного досягнення завдань у зазначеній сфері.
Проєкт полягає в тому, що окремі прокурори в регіонах стають прокурорами громад. Вони визначаються серед тих, хто вже працює на місцях, для них буде проведене додаткове навчання.

Серед основних завдань прокурора громади, зокрема:

  • аналіз причин злочинності, вдосконалення шляхів протидії злочинам;
  • запровадження людиноцентричного підходу в роботі;
  • збір інформації про потреби й запити громади;
  • розроблення комплексних механізмів для посилення безпеки громади спільно з місцевою владою, поліцією та іншими зацікавленими органами чи організаціями;
  • взаємодія з громадськими організаціями та медіа;
  • змістовніше інформування про результати роботи.

Автори тіньового звіту вказують, що над координацією цієї програми працює відділ у складі Департаменту кримінальної політики та захисту інвестицій Офісу генерального прокурора. Аналогічні підрозділи будуть створені в регіонах, де впроваджується пілотний проєкт, а до їхнього складу ввійдуть такі посади, як координатор програми, аналітик-соціолог і начальник відділу.

У регіонах пілотний проєкт впровадили 20 лютого 2024 року, а саме в чотирьох органах прокуратури:

У кожному пілотному підрозділі прокуратури працюють по три прокурори громади. Їх обрали на конкурсній основі за участю міжнародних експертів. Загалом ідеться про 12 прокурорів громади. Проєкт впроваджується за підтримки International Development Law Organization (IDLO) та Проєкту ЄС “Право-Justice”, який серед іншого організував навчальний візит до Нідерландів і чия модель використовується як зразок моделі, що розбудовується.

Повідомляється, що всі прокурори відбиралися за результатами конкурсу, в якому брали участь міжнародні експерти, що допомагають впроваджувати проєкт “Прокурор громади” в Україні.

Автори Тіньового звіту до розділу “Правосуддя та фундаментальні права” Звіту Європейської комісії пропонують розширити горизонтальну співпрацю між прокуратурою, інститутами громадянського суспільства та органами місцевого самоврядування. На їхню думку, це сприятиме формуванню прозорих і зрозумілих безпекових стратегій у громадах.

Після завершення пілотного проєкту експерти радять провести дослідження його результатів. Якщо проєкт “Прокурор громади” покаже свою ефективність, його планують впровадити в усіх органах прокуратури України.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter