У Брюсселі представили перший проєкт статуту Спецтрибуналу для розслідування злочинів РФ в Україні
За підсумками роботи основної експертної групи в Брюсселі правові фахівці Європейської комісії, Ради Європи, України та ще 37 держав представили перший проєкт статуту міжнародного Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.
Про це повідомили на сайті Європейської комісії.

Так, високопосадовці у сфері права заклали фундаментальні юридичні засади для створення Спеціального трибуналу, що розглядатиме справи про злочин агресії проти України. Вони також визначили ключові положення “Проєкту статуту Шумана” – основного правового документа, який регулюватиме діяльність цього трибуналу.
Після того як трибунал повноцінно запрацює, він матиме повноваження притягувати до відповідальності політичних і військових керівників Росії, повʼязаних з війною проти України.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Росія, перетнувши кордони України танками та грубо порушивши Хартію ООН, вчинила один з найсерйозніших міжнародних злочинів – злочин агресії. Вона наголосила, що правосуддя стає дедалі ближчим і справедливість для України невідворотна.
“Ми заклали правові основи для спеціального трибуналу. Не може бути жодного правосуддя без компенсацій. Росія має відповісти за свою агресію, і вона має платити”, – додала вона.
Також Європейська комісія ухвалила рекомендації для Ради ЄС щодо участі у формальних переговорах із заснування міжнародної Позовної комісії для України. Цей орган відповідатиме за розгляд, оцінювання та ухвалення рішень щодо правомірності претензій, поданих до Реєстру шкоди, а також за визначення обсягів компенсацій у кожному конкретному випадку.
Запуск Позовної комісії стане ключовим етапом у процесі виплат компенсацій жертвам російської агресії. Перший раунд переговорів щодо її створення розпочнеться наприкінці березня цього року.
Спеціальний трибунал буде заснований на основі домовленостей між урядом України та Радою Європи, а його юрисдикція поширюватиметься від України. Водночас Рада Європи відповідатиме за розроблення, затвердження та підписання необхідних правових документів для офіційного створення цього міжнародного судового органу.
Нагадаємо, генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе очікує, що у квітні 2025 року вдасться досягти практичних кроків на шляху до створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.
Обговорення стосовно спецтрибуналу для Росії за злочин агресії тривають із 2022 року, але практичного прогресу в цьому питанні тривалий час не було.
У листопаді 2024 року Коаліція держав зі створення спецтрибуналу узгодила ключові параметри роботи трибуналу, зокрема щодо його юрисдикції, та опрацювала дорожню карту з “конкретними подальшими кроками”.
2023 року голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник заявила, що створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, зокрема за тимчасову окупацію Кримського півострова з 2014 року, є необхідним кроком для переслідування міжнародних злочинів і гарантує їхнє неповторення.
Читайте також: Усі хочуть миру, але треба усвідомити неможливість гарантій, що Росія десь зупиниться, якщо її не зупинити – Антон Кориневич