У 2024 році більш ніж у два рази зросла кількість телеканалів, які повністю мовлять українською – Кремінь
У порівнянні з 2023 роком кількість телеканалів, які транслюють контент виключно українською мовою, у 2024 році зросла більш ніж удвічі – з 19 до 44,4%.
Про це повідомили на сайті уповноваженого із захисту державної мови.

Головним чинником активної українізації телемовлення стало набуття чинності нової редакції Закону “Про медіа”, що з 1 січня 2024 року зобов’язав телеканали забезпечувати не менш ніж 90% ефірного часу українською мовою.
За підсумками моніторингу телемовлення в грудні 2024 року, що охоплював 36 загальнонаціональних телеканалів, серед позитивних змін зафіксували повну відсутність реклами іншими мовами, дотримання з боку державних та місцевих посадовців норм мовного законодавства під час прямих ефірів, а також зростання кількості програм, що раніше транслювалися російською, але тепер мають українськомовний дубляж. Крім того, усі художні фільми на національних телеканалах виходять виключно державною мовою.
Однак російська мова залишається в деяких телепроєктах. Це стосується новинних матеріалів з коментарями очевидців, документальних фільмів про війну, де військові та волонтери висловлюються російською, а також аналітичних програм, спрямованих на викриття російської пропаганди.
Окремо відзначили телеканал “Світло”, на якому виключно російською транслюються програми “Реальний секс” із Юлією Гайворонською та “BeHappy з Мариною Романенко”. Також зафіксовано випадки виходу в ефір програм без українського перекладу чи субтитрів на таких каналах: “Квартал TV” (“Бункер”), “С-Можливо все!” (“У пошуках істини. Щит Ахілла”), Новий канал (“Знають навіть діти”), НТН (“Правда життя”) та “Ми – Україна+” (“Прокидайся”).
Кількість телеканалів, що транслюють загальнонаціональний телемарафон “Єдині новини #UАразом”, зменшилася з одинадцяти до шести. Водночас монітори виявили, що телеканал ICTV, який створює контент для марафону разом з “Вікна.СТБ”, подає інформацію російською мовою без українськомовного дубляжу чи субтитрів, що сприяє подальшому поширенню цієї мови іншими учасниками ефіру.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь нагадав про рішення Конституційного Суду України від 14 липня 2021 року, яке підтверджує, що використання двомовності в публічному просторі суперечить конституційному статусу української як єдиної державної мови.
Нагадаємо, що, за результатами досліджень “Вебсторінки українських ЗМІ у розрізі мовних версій” та “Українська мова у соцмережах”, частка публікацій українців державною мовою в українському сегменті соціальних мереж наразі переважає.