У 2024 році Amnesty International верифікувала 17 російських обстрілів, які призвели до поранення та загибелі дітей
Міжнародна правозахисна організація Amnesty International підтвердила 17 атак, які окупанти скоїли у 2024 році, що спричинили загибель і поранення дітей. Під час польових досліджень експерти організації з’ясували, що російські війська цілеспрямовано обстрілювали цивільне населення та об’єкти, які не мають військового значення.
Про це йдеться в заяві організації, опублікованій 18 листопада.
Так, в Amnesty International зазначили, що такі дії порушують міжнародне гуманітарне право. Представник Amnesty International з питань України Патрік Томпсон пояснив, що діти, як одна з найвразливіших категорій населення, мають особливий захист відповідно до законів воєнного часу. Однак, за його словами, організація фіксує численні випадки, коли дітей убивають чи травмують навіть у регіонах, віддалених від зони бойових дій. У багатьох з цих місць немає військових об’єктів, які могли б стати ціллю.
За словами Томпсона, зафіксовані організацією удари є воєнними злочинами. Він нагадав, що подібні порушення були зафіксовані ще на початку повномасштабного вторгнення, коли російські війська обстріляли пологовий будинок і драмтеатр у Маріуполі. Попри міжнародні норми, лікарні, які повинні мати особливий захист, залишаються цілями обстрілів, а кількість потерпілих серед дітей невпинно зростає.
Організації, які документують втрати серед цивільного населення в Україні, погоджуються, що 2024 року кількість жертв серед мирних мешканців, зокрема дітей, значно збільшилася. Згідно з даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, літні місяці цього року стали особливо трагічними для дітей в Україні. Amnesty International проаналізувала понад 120 фото- та відеоматеріалів атак, де постраждали діти, і провела додаткові дослідження безпосередньо на місцях.
Одним з найрезонансніших випадків стала атака 8 липня, коли крилата ракета Х-101 влучила в лікарню “Охматдит” у Києві. Внаслідок удару загинули двоє людей, понад сто отримали поранення, серед них були й діти. Лікар-хірург Олег Голубченко, який перебував у момент атаки в операційній, розповів, що опинився серед руїн, отримав поранення, але продовжив піклуватися про дитину, яку оперував.
Фахівці Amnesty International ретельно вивчили матеріали, що демонструють наслідки обстрілу лікарні, і підтвердили значні руйнування палат, вікон, наявність уламків і слідів крові. У районі лікарні не було жодних українських військових об’єктів, що унеможливлює випадковий удар. Високоточна ракета, яка має похибку лише в кілька метрів, не могла бути націлена на іншу ціль у цьому районі.
“Незаконні атаки, зокрема на дітей, мають на меті посіяти страх і паніку серед мирного населення. Безкарність, якою користуються винні, мусить припинитися. Міжнародна спільнота має зробити все, щоб ці особи постали перед судом. Без притягнення до відповідальності ці атаки лише продовжуватимуться”, – підсумував Томпсон.
Нагадаємо, що внаслідок обстрілу російськими військовими 17 листопада в Сумах загинули 11 цивільних, а ще 89 отримали порання. Серед загиблих двоє дітей – дев’ятирічний хлопчик та 14-річна дівчина.