Туреччина вийшла з європейської конвенції про заборону домашнього насильства

Дата: 20 Березня 2021
A+ A- Підписатися

Туреччина, яка у 2012 році стала першою країною, що ратифікувала конвенцію Ради Європи про запобігання та протидію насильству проти жінок та домашньому насильству, прийняту у Стамбулі, вийшла з неї.

Про це повідомляє інформагенція Anadolu з посиланням на місцеві ЗМІ.

Реджеп Ердоган

“Туреччина вийшла з Європейської конвенції про попередження та протидію насильству щодо жінок та домашньому насильству”, –  йдеться у повідомленні.

Відповідний указ президента країни Реджепа Ердогана був опублікований 20 березня в офіційному віснику Resmi Gazete.

Міністр у справах сім’ї, праці та соціальних служб Зехра Зумрут Сельчук стверджує, що права жінок гарантовані внутрішнім законодавством Туреччини, особливо в Конституції. Вона заявила, що насильство над жінками є злочином проти людства, і Туреччина продовжить боротьбу з насильством за принципом “нульової толерантності”.

Аналогічну думку висловив директор з комунікацій Фареттин Алтун. За його словами, Туреччина рішуче продовжує боротьбу за те, щоб жінки більше брали участь у соціальному, економічному, політичному та культурному житті.

Генеральна секретарка Ради Європи негативно відреагувала на оголошений Туреччиною вихід зі Стамбульської конвенції.

Марія Пейчинович-Бурич

“Оголошений Туреччиною вихід зі Стамбульської конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок є жахливою новиною. Стамбульська конвенція охоплює 34 європейські країни й загалом вважається “золотим стандартом” у міжнародних зусиллях із захисту жінок і дівчат від насильства, з яким вони стикаються щодня в наших суспільствах. Цей крок є величезною невдачею для цих зусиль і поготів прикрим, що ставить під загрозу захист жінок у Туреччині, по всій Європі та за її межами“, – заявила Марія Пейчинович-Бурич.

Раніше представники Партії справедливості та розвитку, яку очолює Ердоган, заявляли про необхідність перегляду документа.

У серпні 2020 року, керівна партія президента заявила про те, що розглядає можливість виходу з міжнародної угоди. Критики документа стверджують, що він заохочує до насильства, підриваючи сімейні цінності, однак опоненти наголошують, що угоду та законодавство, ухвалене після її виконання, просто потрібно застосовувати суворіше. Такі заяви спричинили хвилю обурення в країні. Тисячі жінок вийшли на акцію протесту проти виходу Туреччини зі Стамбульської конвенції. 

Нагадаємо, що в травні електронна петиція на сайті президента України із закликом ратифікувати Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству, більш відома як Стамбульська конвенція, набрала необхідну для розгляду кількість голосів. Через місяць президент Зеленський пообіцяв внести на розгляд парламенту відповідний законопроєкт про ратифікацію, однак наголосив, що зробити це зможе після того, як Міністерство закордонних справ подасть відповідну пропозицію.

Активісти, правозахисники та міжнародні партнери неодноразово говорили про те, що, не ратифікувавши Стамбульської конвенції, Україна не зможе належно розв’язати питання домашнього насильства, ситуація з яким у країні є кричущою.

Проти ратифікації документа виступають так звані поборники традиційних цінностей та Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій (ВРЦіРО), яка публічно виступила проти затвердження, заявивши, що конвенція не передбачає можливості застережень щодо окремих її положень, які стосуються поняття ґендера в його розумінні як чоловіча та жіноча статі, що становить неприпустимі загрози для інституту сім’ї та подружжя в Україні.

Минулого року Венеційська комісія розвіяла міфи щодо наявності “гомопропаганди” в конвенції. Про це її попросив міністр юстиції Вірменії, де ратифікації документа також заважають релігійні організації та традиціоналісти. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter