ТСН видалила із сайту матеріал про “дешеву жінку” після зауважень Комісії з журналістської етики

Дата: 29 Жовтня 2024
A+ A- Підписатися

Інтернет-видання ТСН прибрало свій матеріал “Які 5 ознак “дешевої” жінки: така поведінка відштовхує чоловіків” після звернення КЖЕ до редакції.

Про це повідомили на сайті Комісії з журналістської етики.

Так, 26 вересня Валерія Саранча подала скаргу до Комісії з журналістської етики (КЖЕ) щодо матеріалу ТСН, який підготувала журналістка Віра Хмельницька. Валерія вказала, що стаття, на її думку, може ображати жінок, оскільки містить мізогінний підтекст і сприяє поширенню стереотипів і зневажливого ставлення.

КЖЕ звернулася до редакції ТСН з проханням пояснити, як публікація відповідає нормам пунктів 9 (“Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного”) та 15 (“Ніхто не може бути дискримінований через свою стать”) Кодексу етики українського журналіста, а також аргументам, викладеним у скарзі.

Того ж дня матеріал вилучили з мережі.

КЖЕ привітала видалення контенту, який міг би зашкодити аудиторії, поширюючи шкідливі стереотипи, та відзначила готовність медіа реагувати на етичні зауваження. Водночас комісія зауважила, що без пояснення причин видалення матеріалу аудиторія може не зрозуміти мотивів такого кроку, що може призвести до недовіри до медіа.

“Відсутність публічного діалогу позбавляє можливості навчити аудиторію розрізняти проблемний контент і допомогти їй зрозуміти, чому сексизм шкідливий. Важливо, щоб медіа не лише реагували на зауваження, але й інформували аудиторію про причини таких рішень, сприяючи більшій свідомості і медіаграмотності”, – зазначили в комісії.

Експерти зазначили, що авторка матеріалу принижує жінок, представляючи їх через стереотипні риси та негативні узагальнення. Вживання терміна “дешева” для характеристики жінок принижує їхню гідність, зводячи їх до поведінкових ознак, які, на думку авторки, роблять їх непридатними для уваги чи поваги чоловіків.

У матеріалі йдеться, що певні риси (такі як зацікавленість брендами, публікація відвертих фото, обмежений кругозір) автоматично роблять жінку “дешевою” і “неприйнятною для чоловіків”. Це підхід, який знецінює особистий вибір жінок та акцентує на необхідності відповідати стандартам, прийнятним для чоловіків. Подібний підхід, як зазначають експерти, є сексистським, оскільки зводить цінність жінок до чоловічого схвалення.

Крім того, авторка не розмежовує факти від власних суб’єктивних оцінок і суджень. Наприклад, у висловах на зразок “Жінка з нестабільною самооцінкою витрачатиме всю зарплату на дорогі речі” немає обґрунтування у вигляді досліджень чи доказів.

Також у тексті містяться припущення щодо намірів і поведінки жінок, які не позначено як гіпотези. Це, зокрема, видно у фразах “Такі люди за допомогою дорогих речей намагаються підвищити свою значимість” або “Розумний чоловік уникатиме такої жінки”.

Комісія закликала медіа обережніше підходити до вибору тем для матеріалів, уникати гендерних стереотипів та дискримінації, користуватися науково обґрунтованими джерелами, коли йдеться про психологію та поведінку людей, а також чітко відокремлювати субʼєктивну думку від обʼєктивної журналістики.

Нагадаємо, що в серпні 2024 року Інститут масової інформації провів дослідження, проаналізувавши 50 українських онлайн-медіа. Половина з них використовує у своїх матеріалах мову ворожнечі, сексизм, дискримінаційні вислови та стереотипи стосовно жінок.

Сексизм у медіа проявляється через матеріали, що дискримінують жінок на основі їхнього зовнішнього вигляду чи гендерної ролі. Часто такі матеріали створюються на основі фотографій із соціальних мереж, до яких додають принизливі та суб’єктивні коментарі. Це призводить до порушення професійних і етичних стандартів журналістики.

Фото обкладинки: КЖЕ

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter