“Тримання у в’язницях РФ прирівнюється до тортур”: Лубінець відреагував на інфаркт у кримського політв’язня Сейтмеметова

Дата: 22 Травня 2024
A+ A- Підписатися

Уповноважений Верховної Ради України Дмитро Лубінець відреагував на повідомлення про інфаркт у фігуранта справи кримських мусульман Рустема Сейтмеметова у в’язниці російського міста Димитровград Ульяновської області РФ.

Відповідну реакцію він оприлюднив на своєму телеграм-каналі.

Рустем Сейтмеметов, Осман Сейтумеров, Сейтумер Сейтумеров (зліва направо)

Омбудсман заявив, що умови утримання українських політв’язнів у російських в’язницях “прирівнюються до тортур”.

“Умови утримання жодного з українських політв’язнів не відповідають чинним нормам міжнародного права. Це призводить до погіршення стану здоров’я ув’язнених і фактично прирівнюється до тортур. Закликаю світову спільноту звернути увагу на порушення прав людини Росією”, – написав Лубінець.

Нагадаємо, напередодні громадське об’єднання “Кримська солідарність” із посиланням на дружину Рустема Зеру Сейтмеметову повідомило, що Сейтмеметова прооперували після того, як у в’язниці Димитровграда Ульянівської області РФ у нього стався інфаркт міокарда.

За словами родичів, Рустему Сейтмеметову стало зле 15 травня. До цього його перевели на карантин до іншої камери, де було дуже холодно. Він зі співкамерниками часто робив фізичні вправи, щоб зігрітися, але одного разу він знепритомнів.

Як відомо, у жовтні 2023 року правозахисники оприлюднили прізвища 22 представників окупаційної влади, які відмовляють у лікуванні кримським політв’язням. Серед цих фігурантів чорного списку є ті, чия бездіяльність призвела до загибелі бранців Кремля Джеміля Гафарова та Костянтина Ширінга. Кримські правозахисники закликають країни вводити жорсткі санкції проти порушників прав людини на тимчасово окупованих територіях.

Ісламську політичну партію “Хізб ут-Тахрір” Верховний суд РФ визнав терористичною 14 лютого 2003 року на закритому судовому засіданні. Ця релігійна організація легально діє в Україні, зокрема в тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим. Росія всупереч міжнародному гуманітарному праву використовує в Криму своє кримінальне законодавство.

Правозахисники вважають, що рішення Верховного суду РФ ухвалено необґрунтовано, з порушенням гласності та рівності сторін, оскільки в закритому процесі брала участь лише сторона обвинувачення, а саме ФСБ. Представники організації не мали змоги донести свою позицію до справи. Водночас на території більшості країн світу організація діє без обмежень на рівні національних законодавств. В Україні діяльність партії не заборонена, активісти організації займалися випуском газети, могли відкрито говорити в ЗМІ та проводити масові публічні заходи.

У лютому 2014 року Росія розгорнула протиправну військову операцію із захоплення Кримського півострова.

29 жовтня Південний окружний військовий суд Ростова-на-Дону ухвалив вирок жителям Криму – фігурантам бахчисарайської справи “Хізб ут-Тахрір”. Суд визнав їх винними за звинуваченням у “спробі насильницького захоплення влади” та “в участі в терористичній організації”, винісши ухвалу про ув’язнення фігурантів у колонії суворого режиму.

За інформацією адвоката Едема Семедляєва, Сейтумер Сейтумеров отримав 17 років колонії суворого режиму, Осман Сейтумеров – 14 років, Амет Сулейманов – 12 років, Рустем Сейтмеметов – 13 років. Як повідомив адвокат, усі засуджені мають три роки й шість місяців відсидіти спочатку у в’язниці.

Російський правозахисний центр “Меморіал” визнав політв’язнями чотирьох кримчан – фігурантів третьої бахчисарайської “справи “Хізб ут-Тахрір”: Сейтумера Сейтумерова, Османа Сейтумерова, Амета Сулейманова та Рустема Сейтмеметова.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter