“Трибунал для Путіна” задокументував понад 500 випадків катувань росіянами українських військовополонених та цивільних
Правозахисники задокументували 538 випадків катувань українських військовополонених і цивільних ув’язнених, з них 12 неповнолітніх.
Про це в Міжнародний день захисту жертв катувань повідомила Харківська правозахисна група (ХПГ) з посиланням на базу глобальної ініціативи “Трибунал для Путіна” (Т4P).
З початком повномасштабного вторгнення катування росіянами українських військовополонених та цивільних ув’язнених на окупованих територіях стало масовим явищем. Майже кожен, хто опинився під вартою, зазнав катування, йдеться в повідомленні. Жертвами катувань стають літні люди, жінки й навіть діти.
“Проте впевнитися в цьому можна тільки тоді, коли люди звільнені з-під варти й повернулися на підконтрольну уряду територію країни, тобто в порівняно невеликій кількості випадків”, – уточнили правозахисники.
Крім задокументованих випадків катування, в базі даних ініціативи Т4Р міститься інформація щодо цивільних ув’язнених, незаконно затриманих або зниклих безвісти, – близько п’яти тисяч. Проте ця цифра значно менша за реальну кількість цивільних бранців, яка сягає майже 20 тисяч. Дізнатися, де саме перебувають в’язні, вкрай важко.
Найбільше інцидентів катувань у базі Т4Р зафіксовано в Харківській області – 278, зокрема шість дітей. Далі йдуть Київська область – 72 випадки (дві дитини), Чернігівська – 58 (три дитини), Херсонська та Донецька області – по 32 випадки, Запорізька область – 23 випадки (одна дитина). У Сумській області задокументовано 18 випадків катувань, у Миколаївській – 16, Луганській – шість.
Найбільший ризик потрапити в неволю на окупованій території і зазнати катувань мають учасники бойових дій 2014–2021 років, прикордонники, рятувальники, інші працівники органів державної влади та місцевого самоврядування, депутати місцевих рад, відомі у своїх місцевостях люди – підприємці, громадські діячі, журналісти, священники.
Спочатку людей найчастіше утримують під вартою в приміщеннях, непридатних для тримання в’язнів, що вже може бути кваліфіковане як катування умовами тримання. В Харківській області після звільнення знайшли 25 таких катівень – в Ізюмі, Куп’янську, Балаклії, Вовчанську та інших місцях.
За даними ХПГ, їхні адвокати представляють інтереси 90 потерпілих від катувань, серед яких 13 жінок та 77 чоловіків, зокрема одна дитина. Близько 20 жертв катувань мають вік близько 60 та більше.
Сексуального насильства зазнали 19 підзахисних: 12 жінок, шість чоловіків та один хлопчик.
Завдяки пошуку та опитуванню свідків адвокатам ХПГ вдалося встановити й притягти до відповідальності дев’ять катів.
Нагадаємо, що Міжнародний день захисту жертв катувань оголошений Генеральною Асамблеєю ООН 1997 року “з метою повного викоренення катувань і забезпечення ефективного функціонування Конвенції проти катувань і інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання, яка набула чинності 26 червня 1987 року”.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що з лютого до квітня 2023 року Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні задокументувала 25 випадків сексуального насильства, повʼязаного з війною, вчинених російськими військовими та співробітниками російських пенітенціарних установ. Серед потерпілих 16 чоловіків, вісім жінок та одна дитина – дівчинка.
Про те, як окупанти катують українців у місцях незаконного утримування, читайте в матеріалі