“Треба більше взаємодіяти”: як налагодити співпрацю у документуванні воєнних злочинів між правоохоронцями і правозахисниками

Дата: 14 Листопада 2024
A+ A- Підписатися

Офіс генпрокурора зареєстрував понад 136 тисяч воєнних злочинів, вчинених окупантами на території України.  Прокуратура не може охопити весь обсяг, тому потребує обміну даних з громадянським суспільством, зокрема у  роботі з потерпілими, пошуку інформації та її передаванні в національну правоохоронну систему.

Про це розповів виданню МІПЛ очільник департаменту війни ОГП, прокурор Юрій Бєлоусов.

Скриншот відео

Якщо стандарти документування воєнних злочинів не відповідають Кримінально-процесуальному кодексу, український суд не братиме їх до уваги, оскільки важливо, яким чином збираються докази.

Згідно з КПК вони мають бути зібрані слідчим і прокурором у межах розпочатого кримінального розслідування. В іншому випадку це недопустимий доказ, який легко спростує захист підозрюваних. Важливо, щоб організації, які документують воєнні злочини передавали отриману інформацію слідчим для початку офіційного розслідування, наголошує Бєлоусов. 

“Треба більше взаємодіяти, довіряти одне одному і допомагати. У нас дуже часто потерпілі залишаються взагалі без уваги. І отут держава пробуксовує. І отут ми дуже розраховуємо на підтримку неурядових організацій. Але не тільки. Від неурядових організацій важлива аналітична робота, виявлення інформації, її джерел і передавання цього всього правоохоронним органам. Тоді ми зможемо перевірити цю інформацію і завести її у правове коло“, – додає він.

Це потрібно і для того, щоб потерпілі мали можливість отримати компенсацію. В українському бюджеті є кошти для таких випадків, але якщо людина не є потерпілою у рамках українського розслідування, то вона про це не дізнається. На думку прокурора, МКС ніколи не добереться до індивідуальних справ, адже його фокус – притягнути до відповідальності найвище керівництво Росії.

Нагадаємо, що одним із найбільш поширених видів злочинів, вчинених окупантами, є катування. Розслідування цього виду воєнного злочину залишатиметься в пріоритеті як для прокуратури, так і Міжнародного кримінального суду на цей і наступний роки. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter