Тільки 16% українців вірять у рівність громадян перед законом – опитування
Три чверті громадян України вважають, що справжня рівність перед законом у країні повністю або здебільшого відсутня. Водночас лише 16% дотримуються думки, що вона існує хоча б частково або повною мірою.
Такими є результати дослідження, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова з 20 до 26 вересня 2024 року.
Соціологи зазначили, що, як і в попередніх дослідженнях, громадяни України найчастіше висловлюють переконання, що політика влади в соціально-економічній сфері орієнтована переважно на підтримку великого капіталу, багатих та олігархів (таку відповідь в останньому опитуванні дали 54% респондентів). Лише 13% вважають, що ця політика спрямована на допомогу малозабезпеченим та непрацездатним людям, і тільки 10% переконані, що держава намагається підтримувати середній клас.
Також 75% учасників опитування висловили думку, що реальна рівність перед законом в Україні повністю або переважно відсутня, тоді як лише 16% опитаних вважають, що така рівність тією чи іншою мірою все ж є.
Респонденти, відповідаючи на запитання, якою вони уявляють державну допомогу в підвищенні рівня життя громадян, найчастіше згадували про встановлення такого рівня зарплат, щоб кожен, хто працює, мав змогу забезпечити себе і свою родину на гідному рівні (38%). Однак у порівнянні з 2002 роком кількість тих, хто поділяє цю думку, суттєво зменшилась (тоді це було 55%). Трохи менше людей, ніж раніше, бачать таку допомогу у створенні робочих місць для всіх працездатних громадян (19% у 2002 році проти 16% зараз).
Також у Центрі Разумкова зазначили, що з 2002 року збільшилася частка тих, хто вважає, що державна підтримка полягає в наданні субсидій, пільг та соціальних виплат малозабезпеченим громадянам (із 16 до 30%). Збільшилась і частка тих, хто бачить підтримку у створенні умов для розвитку малого та середнього бізнесу (з 5 до 8%).
Додатково в порівнянні з 2018 роком зросла кількість респондентів, які вважають, що система соціального захисту повинна базуватися на підтримці лише непрацездатних осіб (людей похилого віку, людей з інвалідністю, сиріт), – із 20 до 29%. Знизився відсоток тих, хто вважає, що держава має підтримувати також певні інші вразливі групи, які опинилися в складних життєвих обставинах (зокрема, безробітних, бідні родини з дітьми), з 33 до 30%. Також із 33 до 28% зменшилася кількість тих, хто вважає, що держава має допомагати всім людям з низькими доходами. Проте громадяни, які підтримують надання допомоги лише непрацездатним, залишаються в меншості.
Опитування проводили за методом особистих інтервʼю (face-to-face) у більшості областей України та місті Києві, водночас у Запорізькій, Донецькій, Миколаївській, Харківській та Херсонській областях опитували тільки на територіях, контрольованих українським урядом та де не відбуваються бойові дії. Структура вибіркової сукупності відповідає демографічному складу дорослого населення відповідних територій на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення).
Нагадаємо, що в Україні 60% опитаних переселенців у середньому витрачають на оренду житла 8 500 гривень з комунальними послугами. Це становить понад половину доходу сім’ї.